Pryszczyca łatwo się rozprzestrzenia. Przypadki zachorowań tuż przy granicy
Pryszczyca (FMD) to choroba, która może przenosić się przez powietrzne i dlatego zagraża innym zwierzętom nawet w promieniu 1-2 kilometrów. Bardzo często choroba FMD rozprzestrzenia się też wraz ze słomą i innymi materiałami służącymi jako ściółka dla zwierząt.
Groźna choroba w Brandenburgii
O stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy u trzech wołów domowych niemieckie służby weterynaryjne poinformowały 10 stycznia 2025 r. Zwierzęta te były utrzymywane hobbystycznie w gospodarstwie liczącym łącznie 14 sztuk zwierząt.
Pryszczyca wymaga szczególnej bioasekuracji
W przypadku pryszczycy trzeba zachować ścisłe zasady bioasekuracji, bez względu na sposób utrzymania zwierząt. Nie można dopuszczać osób postronnych, aby swobodnie przeglądały stado. Trzeba również pamiętać o kupowanym sianie i słomie, aby pochodziły z wiadomych źródeł - mówił Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski, podczas wczorajszego spotkania Ministra Rolnictwa Czesława Siekierskiego z rolnikami.
Choroba ta stanowi zagrożeniem dla zwierząt parzystokopytnych, w tym głównie dla świń, bydła, kóz i owiec. W przypadku pojawienia się zagrożenia pryszczycą trzeba zachować ścisłe zasady bioasekuracji i to bez względu na sposób utrzymania zwierząt. Nie można dopuszczać osób postronnych, które mogłyby mieć swobodny kontakt ze zwierzetami.
Rozprzestrzenia się nie tylko przez powietrze
Należy również pamiętać, że kupowane siano lub słoma muszą pochodzić z wiadomych źródeł. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że do najczęstszych dróg rozprzestrzeniania się pryszczycy zalicza się ściółkę, którą w wielu przypadkach stanowi słoma.
Nie może to być źródło przypadkowe. No i zwierzęta, a także narzędzia oraz inny sprzęt nie mogą być przenoszone poza gospodarstwo. Pryszczyca rozprzestrzenia się również przez powietrze, dlatego może pokonywać odległość od 1 do 2 kilometrów, mając wciąż zdolność wywołać chorobę - informował rolników Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski.
Już od soboty, tj. 11 stycznia 2025 roku, na granicy z Niemcami przy pomocy policji, inspekcji transportu drogowego, straży granicznej oraz powiatowych lekarzy weterynarii, są zwiększone kontrole związane z przewozem zwierząt.
Niemcy sami wprowadzili zakaz przemieszczania zwierząt z Brandenburgii, który trwał 72-godzinny i obowiązywał od 11 stycznia. Określono obszary, gdzie obowiązują odpowiednie ograniczenia. W promieniu 3 km od ogniska ustalono obszar zapowietrzony, zaś w promieniu 10 km wokół ogniska powstał obszar zagrożony. Służby niemieckie uśmierciły wszystkie zwierzęta z gatunków wrażliwych na pryszczycę (przede wszystkim świnie, bydło, kozy, owce), które były utrzymywane w gospodarstwach znajdujących się w promieniu 1 km od stwierdzonego ogniska. Obecnie obowiązują już przepisy UE dotyczące przemieszczania zwierząt z zagrożonych terenów. Ponadto Wielka Brytania zadecydowała się na zablokowanie importu produktów odzwierzęcych z Niemiec.
Czytaj także: Czy grozi nam kolejna zakaźna choroba zwierząt? GLW o pryszczycy
- Tagi:
- choroby bydła
- pryszczyca
- bawoły