Jakie środki biobójcze są skuteczne na wirusa pryszczycy? Porady weterynarza

Resort rolnictwa i podległe mu inspekcje przestrzegają: skuteczna bioasekuracja jest fundamentem ochrony przed pryszczycą.
Bioasekuracja a pryszczyca. Jak działać?
Aby skutecznie chronić swoje zwierzęta przed pryszczycą, warto wdrożyć w swoim gospodarstwie kilka zasad bioasekuracji.
Jedną z nich - najważniejszą - jest kupowanie zwierząt tylko z legalnych źródeł. Istotna jest również kwarantanna dla wprowadzanych zwierząt. Ze strony organizacji rolniczych pojawił się apel, by wprowadzić obowiązkową kwarantannę odgórną dla wszystkich sprowadzanych do Polski cieląt.
Niezwykle ważne są także: ograniczenie wizyt osób postronnych oraz stała współpraca z lekarzem weterynarii. Do tego kanonu zasad bioasekuracyjnych naturalnie zaliczyć należy także odkażanie sprzętu i obuwia oraz mycie rąk.
- Regularnie dezynfekuj sprzęt i obuwie oraz pamiętaj o dokładnym myciu rąk po każdym kontakcie ze zwierzętami - apeluje ministerstwo rolnictwa.
Jakie środki stosować, by uchronić gospodarstwo przed wirusem pryszczycy?
Pojawia się jednak pytanie, czym dezynfekować? Na rynku dostępnych jest wiele preparatów. Jakie substancje aktywne powinny posiadać te, które rzeczywiście będą skuteczne na wirusa pryszczycy?
Krystian Ciesielski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gostyniu wyjaśnił, że produkty biobójcze przeznaczone do stosowania w higienie weterynaryjnej, należą do grupy produktowej PT3 i są przeznaczone do utrzymania higieny weterynaryjnej w miejscach hodowli, przetrzymywania i transportu zwierząt. Zaznacza, że wybierając środek do dezynfekcji (biobójczy), należy kierować się skutecznością działania preparatu, czyli jego możliwością inaktywacji wirusa pryszczycy.
Należy zatem podczas zakupu zwrócić szczególną uwagę na następujące aspekty: spektrum działania na drobnoustroje, zakres temperatur, bezpieczeństwo działania środka dezynfekującego, zakres stosowania.
- Skuteczny produkt powinien wykazywać działanie wirusobójcze, być skuteczny zarówno w wysokiej, jak i niskiej temperaturze, powinien być biodegradowalny, nie wymagający spłukiwania, powinien służyć do dezynfekcji budynków, wyposażenia, ziemi wokół budynku, samochodów, obuwia, mat dezynfekcyjnych i basenów przejazdowych, nie powinien korodować z metalowymi elementami wyposażenia (zabezpieczenia) - tłumaczy lek wet. Krystian Ciesielski.
Firmy przeprowadzające dezynfekcję
Lekarz weterynarii apeluje o to, by dezynfekcję obiektów przeprowadzać w systemie pomieszczenie puste-pełne.
- Oczywiście nie należy zapominać o codziennej dezynfekcji rąk, obuwia, pojazdów. W przypadku konieczności zachowania szczególnych środków ostrożności przy stosowaniu produktu biobójczego, w celu zapewnienia bezpieczeństwa osób je stosujących, zwierząt przybywających w pomieszczeniach, w których produkty stosowano, a także środowiska (wody, gleby), właściwym jest nawiązanie kontaktu z profesjonalną firmą prowadzącą dezynfekcje - tłumaczy specjalista.
Wykaz produktów biobójczych, dopuszczonych do stosowania na terytorium Polski dostępny jest na stronie internetowej Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych Produktów Biobójczych oraz w biuletynie informacji publicznej tej instytucji.
Na te środki wirus pryszczycy jest odporny!
Ważne! Każdorazowo przed dokonaniem wyboru produktu biobójczego, skutecznie działającego na wirusa pryszczycy, należy pamiętać aby nie używać preparatów wytworzonych na bazie środków jodoforowych, fenolu czy czwartorzędowych związków amonowych. Wirus pryszczycy wykazuje odporność na wyżej wymienione środki.
Co powinny zawierać środki biobójcze, by były skuteczne na pryszczycę?
Zgodnie z wytycznymi WOAH , środkami dezynfekującymi, inaktywującymi wirusa pryszczycy są:
- wodorotlenek sodu (2%);
- węglan sodu (4%);
- kwas cytrynowy (0,2%) - został zarejestrowany w Polsce wyłącznie w grupie produktowej PT2 obejmującej środki dezynfekcyjne nieprzeznaczone do bezpośredniego stosowania wobec ludzi ani zwierząt i nie jest on substancją czynną objętą programem oceny substancji czynnych lub zatwierdzona do stosowania w produktach biobójczych wykorzystywanych w higienie weterynaryjnej (PT3);
- kwas octowy (2%);
- podchloryn sodu (3%);
- peroksymonosiarczan potasu/chlorek sodu (1%) i
- dwutlenek chloru.
Produkty biobójcze należy stosować ściśle według wskazań producenta.
- Tagi:
- pryszczyca
- bioasekuracja