Upewnij się, czy siejesz dobrą odmianę kukurydzy. Lista na sezon 2025

Zajrzeliśmy do Listy Odmian Zalecanych, przygotowywanych i publikowanych przez niezależną jednostkę, jaką jest Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Co na listach odmian zalecanych kukurydzy na ziaro?
W 2025 r. LOZ pojawiło się na nich aż 40 odmian kukurydzy, najwięcej, bo aż 19 z grupy średnio wczesnej. Najczęściej rekomendowaną odmianą w tym sezonie jest: Inception (odmiana z grupy średnio wczesnej). Znalazła się ona na 13 LOZ-ach (dla każdego województwa przygotowywane są bowiem osobne listy, ponieważ w każdym regionie kraju bowiem inne warunki klimatyczno-glebowe). Na drugim miejscu mamy odmiany: LID1015C (z grupy wczesnej) i P8904 (z grupy średnio wczesnej). Rekomendowane je w 10 województwach. Trzecie miejsce zajęły z kolei odmiany: Ashley (grupa wczesna) i LID3306C (grupa średnio późna) - po 9 rekomendacji.
Źródło: COBORU
Największy wybór, jeśli chodzi o odmiany kukurydzy na ziarno, mają rolnicy z woj. mazowieckiego. COBORU rekomendowało dla nich aż 21 kreacji.
Kiedy siać kukurydzę i jak głęboko?
Siew kukurydzy, jak czytamy w “Metodykce integrowanej ochrony kukurydzy dla doradców” pod red. dr. hab. Pawła K. Beresia, dr. Przemysława Strażyńskiego i prof. dr. hab. Marka Mrówczyńskiego, najkorzystniej jest rozpoczynać wraz z początkiem kwitnienia mniszka lekarskiego oraz czeremchy, co w warunkach Wielkopolski i Dolnego Śląska przypada najczęściej około 15 kwietnia. Zdaniem ekspertów mniejszym błędem jest przyspieszenie siewu niż jego opóźnienie. - W przypadku wystąpienia silnych mrozów w okresie wiosennym giną wszystkie rośliny, które wzeszły, niezależnie od ich fazy rozwojowej. Krótkotrwałe przymrozki niszczą pierwsze liście, jednak roślina po nastaniu sprzyjających warunków termicznych szybko się regeneruje z podziemnej części łodygi, gdzie ukryty jest stożek wzrostu - czytamy w “Metodyce…”. Specjaliści zaznaczają, że rośliny kukurydzy ulegają przechłodzeniu w temperaturze 0−5°C.
Kukurydzę powinno się wysiewać na głębokość 4−5 cm. - Głębsze siewy zapewniają lepsze uwilgotnienie, natomiast temperatura gleby wokół ziarniaka jest wtedy niższa, skutkiem czego pobieranie składników pokarmowych jest wolniejsze - podano w “Metodyce…”
- Tagi:
- kukurydza