T3 - czym chronić zboża przed grzybami w tym sezonie?
Zapoznaj się z ich opiniami.
Weronika Nitka
Junior Crop Manager
Firma: PUH "Chemirol" sp. z o. o.
Na przykładzie fuzarioz, które są powodowane przez wiele gatunków grzybów, należy zadziałać kompleksowo. Dlatego, w zależności od wrażliwości danego gatunku na wybrane substancje aktywne, warto sięgać po rozwiązania składające się więcej niż z jednej substancji aktywnej. Przykładem jest preparat AsPik 250 EC, który w swoim składzie zawiera protiokonazol i tebukonazol. Te substancje aktywne są popularnym rozwiązaniem na świecie w zwalczaniu m.in. chorób z rodzaju Fusarium, zwłaszcza występujących na kłosach. AsPik 250 EC to fungicyd, który jest łatwy w użyciu, zalecana prosta dawka (1 l/ha) i pozwala wyprodukować wysokiej jakości plon. Ponadto proponujemy do mieszaniny dodać mikrobiologiczny preparat Bakto G-STOP, który odznacza się dwukierunkowym działaniem. Mikroorganizmy zawarte w produkcie zasiedlają roślinę, tworząc naturalny biofilm i wytwarzają metabolity. W związku z tym, następuje naturalna stymulacja prawidłowego wzrostu i plonowania, także podczas niesprzyjających warunków środowiskowych, w tym stresów biotycznych i abiotycznych.
Mariusz Michalski
doradca w firmie Bayer
W zabiegu na kłos stosować należy przede wszystkim triazole z wysoką skutecznością przeciw fuzarium i w co najmniej ¾ pełnej dawki w mieszaninie z innymi substancjami skutecznie zwalczającymi spetoriozy, rdze czy DTR. Dobrym wyborem są takie fungicydy jak Delaro Forte, Ascra Xpro czy np. Prosaro, które jest takim klasycznym fungicydem właśnie na T3 zawierającym dwa skuteczne triazole w wysokich dawkach. Delaro Forte natomiast to ekonomiczna odpowiedź na potrzeby wykonania skutecznego zabiegu w tym terminie.
Paweł Talbierz
specjalista ds. ochrony upraw Corteva Agriscience
W zabiegu T3 najczęściej stosuje się mieszaninę co najmniej dwóch triazoli, co odgrywa niebagatelną rolę w pełnej ochronie przed fuzariozą. Skuteczność różnych substancji z grupy triazoli jest zróżnicowana na różne gatunki Fusarium, dlatego unika się stosowania tylko jednej substancji czynnej (rekomendowane połączenia typu metkonazol + tebukonazol, czy protiokonazol+difenokonazol itp.). W tym terminie powinniśmy unikać substancji z grupy strobiluryn, które przy wysokiej temperaturze i dużym nasłonecznieniu mogą nie tylko słabo chronić przed Fusarium, ale generować także tworzenie pośladu w kłosie.
Paweł Czarnecki
Elvita
Główny technolog ds. zbóż
Poprawnie wykonany zabieg T3 pozwala nam zabezpieczyć parametry jakościowe i handlowe ziarna. Podejmując decyzję o zabiegu nie jesteśmy w stanie przewidzieć dalszego rozwoju pogody. Jeżeli na końcowym etapie wystąpi porażenie ziarniaków przez choroby fuzaryjne, uzyskamy plon, który nie spełni norm. Porażone ziarno zawiera mykotoksyny stanowiące zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zbyt wysoki poziom może spowodować, że ziarno użytkowane na paszę we własnym gospodarstwie będzie powodem chorób, poronień i spadków przyrostów masy ciała w stadzie.
Odpowiedni czas na wykonanie zabiegu T3 to okres od rozpoczęcia fazy kłoszenia (BBCH 51) do końca fazy kwitnienia (BBCH 69). Należy mieć na uwadze również termin poprzedniego zabiegu ochronnego czyli T2, szczególnie jeżeli zabieg ochronny liścia flagowego był wykonany w spóźnionym terminie, to ostatni zabieg fungicydowy powinien zostać wykonany na koniec kwitnienia.
Beata Sobczak
QEMETICA Agricultural Solutions
Product Manager
Ochronę T3 w zbożach samopylnych (pszenica, jęczmień) możemy wykonać w momencie kwitnienia. W zbożach obcopylnych (żyto, pszenżyto) zabieg powinien być wykonany przed lub po kwitnieniu (pylniki odpadają).
We wczesnym zabiegu T3 tzw. T2/T3 można wykorzystać do zabiegu azoksystrobinę czy SDHI. W momencie zakończenia fazy kłoszenia (BBCH 59) do zabiegu powinny zostać wykorzystane rozwiązania oparte o minimum dwie różne substancje z grupy triazoli. Dlaczego? Ze względu na to, że fuzarioza kłosów, powodowana jest przez kompleks różnych grzybów z rodzaju Fusarium, czego jeden triazol nie zwalczy. Jak pokazują badania, najlepsze efekty grzybobójcze osiąga się tebukonazol, metkonazol, difenokonazol. Do zabiegu T3 polecamy Micosar® 60 SL i Tarcza® Łan Extra 250 EW lub preparat zawierający dwa triazole: Tokama®.
Czytaj także: