Kukurydza - który system odchwaszczania lepszy? [WIOSNA 2024]
Wybór terminu odchwaszczania kukurydzy zależy od wielu czynników.
Kukurydza - który system odchwaszczania lepszy?
- Są to m.in. warunki atmosferyczne, uprawa kukurydzy w monokulturze, stanowiska z trudnym zachwaszczeniem czy dużą zmiennością glebową - wymienia Weronika Nitka, specjalistka z firmy Chemirol.
Zaznacza jednocześnie, że odchwaszczanie kukurydzy przedwschodowo to wczesna eliminacja konkurencji chwastów i zapewnienie najlepszych warunków do wzrostu kukurydzy od samego początku rozwoju, jednak istotnym elementem jest odpowiednia wilgotność gleby podczas zabiegu. Na tę kwestię uwagę zwraca również Rafał Kowalski, ekspert z firmy Coretva Agricience.
Specjalista przypomina o tym, że wiosenny rozwój kukurydzy w ostatnich latach był opóźniony przez: suszę, kolejne fale chłodów (nierzadko przymrozków) i dodatkowo - oczywiście - problemy z zachwaszczeniem.
- Z uwagi na pojawiające się wspomniane problemy, rolnicy coraz częściej rezygnują z zabiegów posiewnych, których efektywność jest w znacznym stopniu uzależniona od typu i wilgotności gleby, decydując się na zabiegi herbicydami powschodowymi - tłumaczy nasz rozmówca.
Zaznacza przy tym, że jedną z niezaprzeczalnych zalet preparatów aplikowanych nalistnie jest możliwość dłuższej ochrony tej rośliny - po ocenie wschodów kukurydzy oraz rodzaju i stanu zachwaszczenia pól. - Nie bez znaczenia pozostają także substancje zwane sejfnerami, osłaniające dodatkowo kukurydzę przed działaniem składników aktywnych herbicydów - niektóre preparaty mają je wbudowane w formulację. Jeśli do tego zestawu cech dołożymy różne mechanizmy działania na chwasty, wówczas możliwości efektywnej ochrony znacząco wzrastają - uważa Rafał Kowalski.
W Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian Chrząstowo Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych kukurydzę odchwacza się preparatem zawierającym trzy substancje czynne: terbutylazyna (związek z grupy triazyn) - 187,5 g/l (16,9%), mezotrion (związek z grupy trójketonów) - 37,5 g/l (3,39%) i s-metolachlor (związek z grupy chloroacetoanilidów) - 312,5 g/l (28,2%).
Środek przeznaczony jest zarówno do przedwschodowego, jak i powschodowego zwalczania chwastów jednoliściennych (głównie prosowatych) oraz dwuliściennych w kukurydzy. Stacja korzysta z drugiej z wymienionych opcji.
- On sobie u nas radzi dobrze. U nas głównym chwastem jest komosa biała. Pojawiają się też samosiewy rzepaku. Wspomniany środek zwalcza nawet większe rośliny rzepaku. Bardzo ładnie “czyści” pole. Jego wadą jest cena - jest droższy (od innych preparatów nalistych dostępnych na rynku - przyp.red.). Poza tym, z tego, co mi wiadomo, ten rok jest ostatnim, w którym można go stosować* - mówi dr inż. Daniel Krauklis z SDOO Chrząstowo COBORU.
Przyznaje jednocześnie, że ostatnie lata pokazały to, iż preparaty doglebowe - z racji braku wilgoci w glebie - były zawodne. - Mieliśmy bowiem suszę. Preparaty doglebowe tymczasem potrzebują wilgoci - zaznacza ekspert z SDOO. Na tym jednak nie kończy: - Ten rok z kolei jest wyjątkowy. Warunki glebowe na ten moment (22 marca - przyp.red.) są idealne do zastosowania preparatu doglebowego. Nie wiadomo jednak, co będzie za miesiąc, gdy przystąpimy do zasiewów kukurydzy, to naprawdę jest ciężko powiedzieć.
* do 23 lipca 2024 r. trzeba zużyć preparaty zawierające w swoim składzie s-metolachlor
KOMENTARZE EKSPERTÓW
Sezon 2024 - czym odchwaszczać kukurydzę?
Rafał Kowalski
Technical Expert Corteva Agriscience
Produktami spełniającym powyższe kryteria (wskazane w artykule - przyp.red.) są dwie nowości: Principal™ Flex oraz zestaw herbicydowy: Dragster™ Pak. Oba rozwiązania stosujemy w fazach od 2 do 6 liści kukurydzy i za ich pomocą skutecznie zwalczymy chwasty jedno- i dwuliścienne, a po zbiorach kukurydzy istnieje możliwość szerokiego doboru roślin następczych, także bobowatych czy psiankowatych.
Weronika Nitka
Junior Crop Manager
Dział Wiedzy i Rozwoju
PUH „Chemirol” sp. z o.o.
Rekomendujemy połączenie produktów Metodus 650 WG i Metos 960 EC. Z kolei zabieg powschodowy ogranicza wpływ niekorzystnych warunków pogodowych na skuteczność zabiegu (często występująca susza podczas odchwaszczania przedwschodowego), szerokie okno aplikacji, a dodatkowo możliwość dostosowania herbicydu do stanu i stopnia zachwaszczenia na polu. Rozwiązanie powschodowe dostępne w naszej ofercie to pakiet La Zina Super Trio.
Czytaj także:
Jak skutecznie nawozić kukurydzę azotem?
- Tagi:
- chwasty
- kukurydza
- zwalczanie