KUKURYDZA 2023 - plony bardzo zróżnicowane
Karolina Piecuch z COBOR-u podkreśla, że mijający sezon był bardzo zróżnicowany pod względem pogodowym. - Cały przebieg wegetacji sprawił, iż plonowanie w poszczególnych częściach Polski jest bardzo zróżnicowane. Duża część Polski borykała się z wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów, zwłaszcza w newralgicznym dla rozwoju kukurydzy okresie, jakim jest wiechowanie oraz zawiązywanie kolb. Miało to wpływ na poziom plonów w tym roku - komentuje ekspertka. Zwraca jednocześnie uwagę na to, że w doświadczeniach PDO z kukurydzą na kiszonkę plon ogólny świeżej masy okazał się być najniższy w ostatnim trzyleciu. - Dużo lepiej w doświadczeniach porejestrowych wypadła kukurydza przeznaczona na ziarno - zaznacza specjalistka. Szczegóły TUTAJ i TUTAJ.
Powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce
W 2023 r. powierzchnia uprawy kukurydzy wzrosła minimalnie w porównaniu do poprzedniego roku i wyniosła 1 863 114,27 ha. Ponad milion hektarów z tego obszaru to kukurydza uprawiana na ziarno. - Corocznie przybywa wiele nowych odmian kukurydzy. Dotyczy to zarówno rynku nasiennego, jak i Krajowego rejestru. Na liście krajowej w październiku 2023 r. figurowało 265 odmian (189 z hodowli zagranicznych oraz 76 krajowych) - opowiada Karolina Piecuch.
Jakie odmiany kukurydzy uprawiać?
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, można uprawiać u nas odmiany pochodzące ze Wspólnotowego Katalogu Odmian Roślin Rolniczych (CCA). Znajduje się w nim ponad 5 tysięcy odmian kukurydzy. - Rozeznanie w przydatności odmian z CCA dla warunków naszego kraju jest stosunkowo małe. Znaczna ilość sprowadzanych odmian przechodzi w naszych warunkach badania fragmentaryczne lub nie przechodzi ich wcale, dlatego przy zakupie należy zachować ostrożność - tłumaczy ekspertka. - To stwarza sytuację, w której coroczny zakup materiału siewnego nie może być przypadkiem tylko wyborem popartym wynikami pochodzącymi z wiarygodnego źródła - dodaje.
AKTUALNE CENY KUKURYDZY W SKUPACH. KLIK
- Tagi:
- COBORU
- plony kukurydzy 2023