Jakie są podstawowe zasady zaprawiania nasion?
Grzegorz Gorzała, główny specjalista Biura Ochrony Roślin i Nawozów Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa zaznacza, że każdy stosujący środki ochrony roślin - w tym zaprawy - planując ich użycie, musi podejmować kroki maksymalnie ograniczające zagrożenia zarówno dla zdrowia ludzi, zwierząt, jak i środowiska.
Zaprawy nasienne - które można stosować? Gdzie je nabywać?
Środki używane do zaprawienia materiału siewnego zbóż muszą być dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin) - tłumaczy specjalista. Przypomina jednocześnie o tym, że zaprawy nasienne należy nabywać wyłącznie od przedsiębiorców uprawnionych do prowadzenia takiej działalności i nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Rejestry przedsiębiorców wykonujących taką działalność są dostępne na stronie internetowej PIORIN (http://piorin.gov.pl/srodki-ochrony-roslin/rejestry/).
- Zapraw nasiennych oraz innych środków ochrony roślin nigdy nie należy kupować np.: na straganie, z bagażnika samochodu, z zagranicy oraz z nieznanych źródeł w Internecie. Oferowane do sprzedaży preparaty muszą być w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach z dołączoną do nich etykietą w języku polskim - uczula ekspert.
Przed każdą aplikacją zaprawy należy obowiązkowo zapoznać się z zapisami jej etykiety i tych zapisów powinno się bezwzględnie przestrzegać. Etykieta zawiera bowiem szczegółowe informacje dotyczące: roślin, których materiał siewny można zaprawiać, zwalczanych lub ograniczanych agrofagów, dawek maksymalnych oraz możliwych do zastosowania technik zaprawiania. Jedną z ważniejszych części etykiety, z którą należy się również bezwzględnie zapoznać, co podkreśla Grzegorz Gorzała, są „Uwagi” i „Warunki bezpiecznego stosowania środka” zawierające wytyczne dotyczące m.in. środków ostrożności.
Z etykietami postycydów można się zapoznać jeszcze przed zakupem preparatów poprzez ich pobranie ze strony resortu rolnictwa (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/etykiety-srodkow-ochrony-roslin).
Kto może zaprawiać nasiona?
Grzegorz Gorzała podkreśla, że osoby, dokonujące zakupu środków ochrony roślin oraz zaprawiania nasion, muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin lub doradztwa dotyczącego środków ochrony roślin, lub integrowanej produkcji roślin, lub innego dokumentu potwierdzającego uprawnienia do stosowania pestycydów. W czym zaprawiać nasiona? Sprzęt przeznaczony do zaprawiania nasion musi być sprawny technicznie i skalibrowany. Na jego właścicielach ciąży obowiązek przeprowadzania okresowych badań potwierdzających sprawność techniczną (z przeprowadzenia badań zwolnione są zaprawiarki przemysłowe).
Pierwsze badanie nowego sprzętu przeprowadza się nie później niż po upływie 5 lat od dnia jego nabycia, a kolejne badania w przypadku zaprawiarek w odstępach czasu nie dłuższych niż 5 lat. wskazuje ekspert.
- Badania techniczne i kalibracja zapewniają prawidłową aplikację środków ochrony roślin - dodaje.
Specjalista przypomina również o tym, że potwierdzanie sprawności technicznej sprzętu przeznaczonego do stosowania środków ochrony roślin wykonują jednostki do tych czynności uprawnione.
Dokumentacja zaprawiania nasion - jak długo przechowywać?
Każdy profesjonalny użytkownik jest zobligowany do prowadzenia i przechowywania przez 3 lata dokumentacji.
Czytaj także:
Żniwa 2023. Najwyżej plonujące odmiany jęczmienia ozimego
- Tagi:
- zaprawianie
- ziarno