Jak kukurydza reaguje na przymrozki?

Kukurydza jest rośliną ciepłolubną, która optymalnie rozwija się w zakresie temperatur: 21 -27°C. Kluczowe dla jej wschodów jest również odpowiednie nagrzanie gleby - 8-10°C. Spadek temperatury gleby poniżej tego progu, często prowadzi do zaburzeń fizjologicznych u młodych roślin. Ich liście mogą przybierać żółtą barwę.
Rośliny kukurydzy, jak czytamy w “Metodyce integrowanej ochrony kukurydzy dla doradców “ pod red. dr. hab. Pawła K. Beresia, dr. Przemysława Strażyńskiego i prof. dr. hab. Marka Mrówczyńskiego, reagują na chłodzenie - temperaturę: 0 - −5°C. Nie oznacza to jednak, że od razu zamierają. Może do tego dojść, jeśli ten stan rzeczy się rzeczywiście przedłuża. - Stąd w rejonie Suwalszczyzny kukurydzę zwykle wysiewa się w pierwszych dniach maja, gdyż gleba na głębokości 10 cm powinna osiągnąć w tym czasie temperaturę 8−10°C - podano we wspomnianej publikacji.
W związku z powyższym po nadejściu przymrozków, zwłaszcza tych - poniżej -5o C - dobrze jest dokładnie zlustrować całą plantację.
Kiedy objawy uszkodzeń mrozowych są dobrze widoczne? Jak przeprowadzić test żywotności stożka kukurydz?
Objawy uszkodzeń mrozowych, o czym informuje w publikacji “Wiosenny przymrozek a kukurydza”** prof. IOR-PIB dr hab. Paweł K. Bereś będą już dobrze widoczne po 2-3 dniach. To, zdaniem eksperta, odpowiedni moment na, by w różnych miejscach sprawdzić żywotność roślin, wykonując domowy test żywotności stożka wzrostu.
- Polega on na wykopaniu roślin uszkodzonych przez mróz, obrywa się im liście, ale pozostawia korzonki i część ze stożkiem wzrostu. Całość owija się wilgotnym ręcznikiem papierowym i umieszcza w ciepłym miejscu na 2-3 dni. Można też takie roślinki po prostu umieścić w pojemniku z wodą. Jak po tym czasie da się zauważyć rozwój nowego liścia to można odetchnąć z ulgą, że roślina da radę i nie trzeba wykonywać przesiewów - przekazuje we wspomnianym artykule specjalista.
Prof. Paweł K. Bereś Poleca jednak wykonać taki test wykonać na co najmniej kilkunastu, kilkudziesięciu roślinach pobieranych z najbardziej uszkodzonych miejsc, by wynik był reprezentatywny.
Jak jeszcze bardziej nie zaszkodzić roślinom?
Po uszkodzeniu mrozowym, nie powinno się stosować środków chwastobójczych. Odradza się także stosowanie dolistnych nawozów azotowych. Mogą one, podobnie, jak herbicydy, pogłębić stres u roślin. Kiedy zatem można do tego przystąpić? Powinno się z tym poczekać do momentu, w którym pojawią się nowe liście - zazwyczaj następuje to wraz ze wzrostem temperatur.
*https://www.ior.poznan.pl/plik,3821,metodyka-integrowanej-ochrony-kukurydzy-dla-doradcow-2019-pdf.pdf s. 42 [DOSTĘP: 9 maja 2025 r.]
**https://kukurydza.info.pl/wp-content/uploads/2022/05/Co-tydzien-o-kukurydzy-Nr_10.pdf[DOSTĘP: 9 maja 2025 r.]
- Tagi:
- przymrozek
- kukurydza