Zakaz stosowania ŚOR - tylko dla miododajnych czy na całym areale?
Przypomnimy, że ekoschemat ten polega na utworzeniu obszaru z roślinami miododajnymi przez wysiew mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych z określonej listy. Dodatkowo obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) w terminie do 31 sierpnia oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin.
Ekoschemat: Obszary z roślinami miododajnymi - omawiamy, wyjaśniamy
Pierwszy z sześciu ekoschematów, jaki omówiliśmy na naszym portalu, wzmacnia różnorodność biologiczną - to Ekoschemat Obszary z roślinami miododajnymi. Dzięki zastosowaniu tego ekoschematu zapewniamy rośliny pożytkowe dla pszczoły miodnej i dzikich zapylaczy (pszczoły, trzmiele, motyle) - więcej informacji na temat tego ekoschematu przeczytasz klikając tutaj, zapraszamy.
Ile procent uprawianej ziemi rolnik musi przeznaczyć pod rośliny miododajne?
Jak informuje nas biuro prasowe ARiMR, płatność do ekoschematów z roślinami miododajnymi jest przyznawana do powierzchni gruntów położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów, posiadanych przez rolnika, na których uprawiane są rośliny miododajne. Rolnik sam określa powierzchnię, na której chce realizować wybrany przez siebie ekoschemat – rośliny miododajne. Zatem przy takiej interpretacji nie ma określonego procentu minimalnego dla ziemi, która musi zostać przeznaczona pod rosliny miododajne.
Dopłata należy się do całości gruntów czy ich części?
Czy dopłata do tego ekoschematu dotyczy całej uprawianej ziemi czy tylko tego wydzielonego obszaru? Takie pytanie bardzo często zadają nam nasi czytelnicy.
- Ta dopłata dotyczy zadeklarowanych przez rolnika działek z tymi roślinami, a nie wszystkich gruntów wchodzących w skład gospodarstwa - podkreśla ARiMR.
Odpowiedź ARiMR nie pozostawia marginesu do dyskusji - dopłata dotyczy tylko tych działek, tego obszaru, który jest użytkowany przez rośliny miododajne.
Co ze stosowaniem środków ochrony roślin w tym ekoschemacie?
Bardzo często zadajecie nam pytanie o środki ochrony roślin - czy zakaz stosowania środków ochrony roślin i nawożenia dotyczy tylko wydzielonego areału z roślinami miododajnymi czy też nie można stosować zabiegi ochrony chemicznej np. na zbożu uprawianym na pozostałej ziemi?
- Na obszarze, na którym realizowany jest ekoschemat rośliny miododajne, obowiązuje zakaz stosowania środków ochrony roślin i nawożenia. Na pozostałych gruntach można stosować środki ochrony roślin i nawożenie, o ile grunty te nie podlegaj innym zakazom lub wymogom wynikającym z realizacji innych praktyk - zaznacza ARiMR.
Co z mieszankami roślin miododajnych?
Czy wysiewając rosliny miododajny musimy korzystać z mieszanki 2 roślin z obu list, czy może być mieszanka sporządzona z jednej listy miododajnych (np. tylko z miododajnych rolniczych)?
- W § 3 projektu rozporządzenia wskazano, że mieszanka powinna składać się co najmniej z dwóch gatunków roślin miododajnych wymienionych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, z tym że mieszanka ta powinna obejmować co najmniej jeden gatunek roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 1 tego załącznika, a gatunki roślin miododajnych z gatunków wymienionych w wykazie nr 2 tego załącznika nie są dominujące w tej mieszance - ifnormuje tym razem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Najważniejsze płatności i wsparcia 2023 - zestawienie przeczytasz tutaj, kliknij proszę.