Wzrastają szkody spowodowane przez wilki. Ile wypłacano odszkodowań rolnikom?
Temat szkód, spowodowanych przez wilki wraca niczym bumerang. Bo - jak alarmują sami rolnicy - ich liczba wzrasta z roku na rok.
Szkody spowodowane przez wilki w Polsce
Sprawa poruszana była w tym roku wielokrotnie m.in. podczas obrad sejmowej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która w uchwalonym 5 marca 2024 r. dezyderacie do Ministra Klimatu i Środowiska postulowała m.in. o: przeprowadzenie ogólnopolskiej inwentaryzacji występowania i liczebności wilków (wiarygodnymi naukowo metodami) oraz opracowanie strategii zarządzania populacją wilka w Polsce.
Temat poruszała także Krajowa Rada Izb Rolniczych, o czym pisaliśmy.
CZYTAJ TAKŻE: Rolnicy domagają się rekompensat za straty powodowane przez zwierzęta chronione
Status wilka w Polsce
Przypomnijmy: w Polsce wilk jest pod ochroną, a kompetencje odnośnie decyzji w tym zakresie ma resort klimatu i środowiska.
Z kolei według obecnych danych (na podstawie GUS) od roku 2014 widoczny jest wzrost liczebności wilków w Polsce (od ok. 1300 osobników w 2014 r. do ok. 4300 osobników w roku 2022 r.).
Szkody spowodowane przez wilki. Co mówi ministerstwo?
Resort rolnictwa przyznaje, że - po sygnałach od rolników - dostrzega potrzebę podjęcia działań zmierzających do opracowania planu zarządzania populacją wilka w Polsce, oraz zapewnienia kontroli liczebności tych zwierząt.
- Resort rolnictwa popiera postulaty Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi sformułowane w dezyderacie do Ministra Klimatu i Środowiska. W odniesieniu do zabezpieczania gospodarstw możliwe jest uzyskanie pomocy, dotyczącej sposobów zabezpieczania przed szkodami wyrządzonymi przez wilki, jak również finansowego wsparcia dla tych przedsięwzięć udzielanych przez regionalnych dyrektorów ochrony środowiska lub dyrektorów parków narodowych. Finansowe wsparcie (nazwane w ustawie o ochronie przyrody - współdziałaniem) realizowane jest na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych między ww. organem a osobą zainteresowaną uzyskaniem takiej pomocy - informuje Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa.
Jak dodaje, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w październiku 2023 r. opracowała ponadto wytyczne dla rolników informujące o możliwościach zabezpieczania swoich gospodarstw przed szkodami wyrządzanymi przez gatunki chronione.
- Z informacji uzyskanych z MKiŚ wynika, że regionalne dyrekcje ochrony środowiska prowadzą także działania informacyjne w zakresie ekologii i behawioru wilka, sposobów zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych, czy wreszcie składania wniosków o odstraszanie lub eliminację osobników zagrażających życiu lub zdrowiu, czy też mieniu. W marcu 2021 r. na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska została opublikowana informacja kierowana specjalnie do samorządów, w której przekazano zestaw podstawowych informacji, które pomogą zapobiegać takim incydentom lub odpowiednio na nie reagować - dodaje wiceminister rolnictwa.
Szkody przez wilki odnotowywano w Polsce w latach 2018-2022
Jak wyglądają statystyki - odnośnie odszkodowań wypłacanych rolnikom z powodu szkód spowodowanych przez wilki?
Jak informuje ministerstwo, dane dotyczące odszkodowań wypłaconych rolnikom za szkody wyrządzone przez wilki w 2023 roku są aktualnie opracowywane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska (GDOŚ).
Tak z kolei prezentują się dane za lata 2018-2022:
Wartość odszkodowań wypłaconych za szkody wyrządzone przez wilki (w tys. zł) w latach 2018-2022:
Jak podkreśla wiceminister, resort rolnictwa przekazał do ministerstwa klimatu i środowiska swoje propozycje i rozwiązania, które mogłyby przeciwdziałać szkodom - poprzez działania prewencyjne - ale także odnośnie usprawnienie systemu wypłaty adekwatnych odszkodowań.
CZYTAJ TAKŻE: Będzie nowe rozporządzenie w sprawie kur. Chodzi o warunki utrzymywania