Wyższe cła na przywóz zbóż z Rosji i Białorusi
Przypomnijmy: o sprawie pisaliśmy po raz pierwszy na naszych łamach miesiąc temu.
CZYTAJ TAKŻE: Od lipca rosną cła na rosyjskie i białoruskie produkty rolne [LICZBY]
Teraz sankcje oficjalnie wchodzą w życie.
Polska zabiegała o cła na rosyjskie i białoruskie produkty rolne
Polska zabiegała o ograniczenie napływu rosyjskiej i białoruskiej żywności na rynek UE.
- 7 marca br. Sejm RP przyjął uchwałę w sprawie nałożenia sankcji w związku z importem rosyjskich i białoruskich produktów rolno-spożywczych do Unii Europejskiej. W ślad za uchwałą minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski, wspólnie z szefami resortów ds. rolnictwa Republiki Czeskiej, Litwy, Łotwy oraz Ministrem ds. Regionalnych Estonii, 20 marca br. wystosował pismo do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa oraz komisarza ds. rolnictwa Janusza Wojciechowskiego z apelem m.in. o ograniczenie importu zboża z Rosji i Białorusi na teren UE - podaje MRiRW.
Podwyższenie ceł na przywóz zbóż z Rosji i Białorusi
Komisja Europejska w odpowiedzi, zaproponowała podwyższenie ceł na przywóz do UE z Rosji i Białorusi: zbóż (w tym pszenicy i kukurydzy), nasion roślin oleistych i produktów pochodnych oraz wykluczenie importu ww. produktów z tych krajów z dostępu do unijnych kontyngentów taryfowych.
Rozporządzenie w tej sprawie zostało przyjęte przez Radę UE 30 maja br. i weszło w życie na terenie całej UE 1 lipca br.
Jaki jest cel tych działań?
- Przyjęte rozwiązanie ma mieć efekt podobny do embarga i sprawić, że import wybranych produktów na rynek UE stanie się nieopłacalny. Jednocześnie Komisja Europejska uważa, że przyjęte rozporządzenie nie będzie miało negatywnego wpływu na światowe bezpieczeństwo żywnościowe, ani na tranzyt produktów objętych wyższymi cłami - poprzez terytorium UE - do miejsc przeznaczenia w krajach trzecich - wyjaśnia MRiRW.
CZYTAJ TAKŻE: Czy polski rząd zamierza wprowadzić embargo na rosyjskie nawozy?
Przeczytaj także: Ekoschemat dobrostan zwierząt. Pieniądze do bydła i trzody. Jest więcej czasu!
- Tagi: