Zboża27 Wrze 2012
Tegoroczne zbiory zbóż były niższe niż w ubiegłym sezonie. Mimo to, plony są wyższe, że zakładano jeszcze kilka miesięcy temu.
Przechowalnictwo26 Wrze 2012
Przechowywanie ziemniaków jest najdłuższym okresem w technologii produkcji tego warzywa i może trwać nawet do 9 miesięcy. Warto zatem zastanowić się, jak składować bulwy, by ograniczyć ich uszkodzenia.
Przechowalnictwo23 Sier 2012
Paweł Szejner od 2000 roku przechowuje w swoich magazynach zarówno ziemniaki przeznaczone na chipsy, jak i te tradycyjne, wykorzystywane w przemyśle. Aby jego produkty miały odpowiednie warunki, musiał zaopatrzyć pomieszczenia w systemy wentylacyjne.
Inne uprawy19 Lip 2012
Rolnicy, podobnie jak w ubiegłym roku, uzyskują wysokie plony ziemniaków.
Choroby i szkodniki20 Czerw 2012
Rozpoczęła się wiosenna migracja mszyc, w tym również gatunków notowanych jako wektory chorób wirusowych.
Owoce i warzywa28 Maj 2012
Ubiegły rok nie był dobry dla producentów ziemniaków. Pomimo rekordowej wydajności rolnicy ponieśli duże koszty i uzyskali niezbyt korzystne ceny. Efekt – większość ziemniaków została zmagazynowana m.in. w halach i kopcach.
Choroby i szkodniki8 Kwie 2012
Zaraza ziemniaka najczęściej atakuje rośliny na przełomie maja i czerwca. Sprawcą tej choroby jest grzyb phytophthora infestans. Jego szkodliwość polega na niszczeniu powierzchni asymilacyjnej rośliny oraz porażaniu bulw.
Inne23 Luty 2012
O dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, rolnicy mogą ubiegać się od 15 stycznia do 25 czerwca.
Przechowalnictwo1 Luty 2012
Wyższe plony ziemniaków oznaczają niższą cenę. Aby zwiększyć zyski producenci często decydują się na przechowywanie bulw.
Choroby i szkodniki12 Maj 2011
Dariusz Olejniczak mieszkaniec Maciejewa (powiat pleszewski) skarży się zarówno na dziki, które niszczą jego zasiewy, jak i na koło łowieckie z Dobrzycy.
Inne uprawy2 Kwie 2011
Wyhodowana przez poznańskich naukowców nowa linia ziemniaka jest odporna na okresowy niedobór wody (suszę). Ten sukces na skalę światową w przyszłości może być szansą dla wielu polskich rolników.
Ekonomika1 Kwie 2011
Jeszcze kilkanaście lat temu na terenie Polski działało około 1000 gorzelni rolniczych. Czynnych dziś pozostało jedynie 80. Konkurencyjne dla nich stały się wytwórnie przemysłowe, których wydajność jest o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt razy większa. Jednak cały czas utrzymuje się opinia, że ten najbardziej smakowity spirytus pochodzi właśnie z małych, wiejskich ośrodków gorzelnianych.