Sylwetki26 Kwie 2024
Pan Wojciech Chojnacki gospodaruje w miejscowości o wdzięcznej nazwie Wioska w woj. wielkopolskim. Zajmuje się zarówno produkcją roślinną jak i zwierzęcą – jego hodowla liczy ok. 2 tys. warchlaków. Czy ASF daje się we znaki? I dlaczego od lat regularnie ubezpiecza uprawy?
Uprawy25 Kwie 2024
Kwiecień plecień - najpierw letnie temperatury, dochodzące do 28°C, potem diametralne ochłodzenie - przy gruncie od –0,5°C do –10°C Jak to wszystko odbije się na rzepakach? Co z innymi roślinami? Czeka nas znaczna redukcja plonu?
Newsy24 Kwie 2024
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych przekazał do MRiRW uwagi dotyczące rekompensat dla producentów zbóż.
Technika21 Kwie 2024
Precyzyjne dawkowanie nawozu, pozwalające wzrastać głównie roślinom a nie chwastom, siew z niemal centymetrową dokładnością, bieżące badanie „potrzeb” gleby w konkretnym fragmencie naszego pola, ale także możliwość przewidywania plonów przed samymi zbiorami. To m.in. oferują dziś różne platformy do rolnictwa precyzyjnego. Technologie – operujące m.in. na zdjęciach z kosmosu – pozwalają w pełni kontrolować ziemię także „zza biurka” - i w czasie rzeczywistym.
Analizy rynkowe19 Kwie 2024
Sprawdzamy aktualną sytuację na rynku zbóż. Pośrednicy mówią o spadkach cen. Na jakich poziomach utrzymują się zatem stawki? Czy rolnicy sprzedają swoje zbiory?
Nawożenie17 Kwie 2024
Azot to składnik pokarmowy, który decyduje zarówno o wielkości, jak i jakości plonu kukurydzy - i tej na ziarno, i tej na kiszonkę. Jak więc nim prawidłowo gospodarować? Jakie nawozy zastosować i dlaczego?
Choroby i szkodniki16 Kwie 2024
Na plantacjach rzepaku ozimego daje o sobie znać chowacz podobnik. Jakimi preparatami można zwalczać tego szkodnika?
Zboża14 Kwie 2024
W 2010 roku Polska wyprodukowała 25,1 mln ton zbóż, w 2023 zbiory osiągnęły 26,5 mln ton. Natomiast średnie plony zbóż z hektara w 2010 r. wyniosły 3,51 t, a w 2023 było to 4,56 t, czyli ponad 1 tonę z hektara więcej.
Inne uprawy13 Kwie 2024
O czym należy pamiętać, przystępując do siewu słonecznika? Przeczytaj, co radzi ekspert.
Newsy9 Kwie 2024
Ministerstwo rolnictwa zachęcamy do udziału w bezpłatnym szkoleniu w formie on-line „Nawożenie i wapnowanie w uprawach ogrodniczych”. Szkolenie organizuje Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy (IO-PIB).
Choroby i szkodniki8 Kwie 2024
W obrębie jednej plantacji rzepak potrafi być zróżnicowany pod względem faz rozwojowych roślin - część ma pąki kwiatowe, inne z kolei są już w pełni kwitnienia. Jakie zatem w takich przypadkach chronić plantacje przed szkodnikami? Po jakie preparaty wówczas sięgać i dlaczego?
Zboża8 Kwie 2024
Herbicydy doglebowe działają zarówno na wykiełkowane siewki, jak i nasiona, chwastów, które dopiero kiełkują. Żeby jednak taki system eliminacji chwastów na plantacjach kukurydzy zdał egzamin, musi być spełniony podstawowy warunek - na polu nie może być sucho.