Choroby i szkodniki15 List 2011
Zainfekowanie rzepaku przez grzyby przyczynia się do obumierania liści oraz ogranicza przewodzenie substancji pokarmowych przez uszkodzone szyjki korzeniowe. Wynikiem tego jest słaba kondycja roślin przed zbliżającą się zimą oraz możliwe przerzedzenie w okresie wiosennym.
Inne uprawy13 Lip 2011
Duża opłacalność oraz rosnące zapotrzebowanie na nasiona, również w kontekście biopaliw, sprawiają, że uprawa rzepaku cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a rzepakowy areał rośnie znacząco z roku na rok.
Owoce i warzywa7 Czerw 2011
Zlecona przez wicewojewodę kontrola nasion kapusty przeprowadzona w jednym z kaliskich sklepów, nie wykazała nieprawidłowości. - Nasiona bardzo ładnie kiełkują, można nawet powiedzieć, że ponad normę - powiedział Przemysław Pacia.
Zboża8 Kwie 2011
Właściwa odmiana, stanowisko, uregulowane pH i jak najlepsza gleba decydują o wysokiej jakości ziarna pszenicy konsumpcyjnej. - Są to rośliny wymagające jeżeli chodzi o zasobność gleby w składniki pokarmowe - wyjaśnia Andrzej Obst, główny specjalista ds. produkcji rolnej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Inne uprawy8 Kwie 2011
Spółka Hodowla Roślin Smolice ma swoim koncie wyhodowanie bardzo wielu odmian kukurydzy, rzepaku, zbóż, łubinu i grochu - 86 znajduje się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian. Na tym jednak nie poprzestają, bowiem zajmują się również towarową produkcją roślinną i zwierzęcą. To bardzo dużo, jak na firmę z 10-letnią historią, której korzenie sięgają przełomu lat 40 i 50 ubiegłego wieku.
Inne uprawy2 Kwie 2011
Wyhodowana przez poznańskich naukowców nowa linia ziemniaka jest odporna na okresowy niedobór wody (suszę). Ten sukces na skalę światową w przyszłości może być szansą dla wielu polskich rolników.
Żywienie1 Kwie 2011
Firma „Mir-Zen” w tym roku obchodzi okrągły jubileusz. 20 lat temu w gminie Pępowo, gdzie funkcjonuje, pojawiło się 11 wytwórni paszowych. Do dziś pozostało ich jedynie dwie - wśród nich jest przedsiębiorstwo z Krzekotowic.
Owoce i warzywa1 Kwie 2011
Od 80 do 100 tys. sadzonek potrzeba na założenie hektarowej plantacji truskawek uprawianych na zagonach. Produkcja tych owoców miękkich jest czaso i pracochłonna. W uprawie truskawek należy ograniczać stosowanie herbicydów, bo na rynku jest coraz większe zapotrzebowanie na owoce nieskażone środkami chemicznymi.
Zboża2 Sty 2011
Czy warto stosować kwalifikowany materiał siewny? Na jakim poziomie w zakupie towaru na wysiew pomaga państwo? Ilu rolników decyduje się na coroczną wymianę materiału?