Analizy rynkowe1 Wrze 2024
Słaba jakość ziarna i niskie plony. Tak podsumowują żniwa 2024 handlujący zbożem i obawiają się o sytuację w branży.
Uprawy27 Sier 2024
Soja podwoiła w 2024 roku powierzchnię zasiewów w Polsce, co bardzo cieszy jednego z największych odbiorców tego surowca w naszym kraju. Dlaczego?
Uprawy27 Sier 2024
Plony 2024 - zarówno zbóż, jak i rzepaków - nie należą do wysokich. Odbiegają - i znacznie w niektórych przypadkach - od tego, co mieliśmy w latach ubiegłych. Czym przede wszystkim jest to uwarunkowane?
Analizy rynkowe26 Sier 2024
Susza i wcześniejsze zbiory kukurydzy w Polsce stały się głównym tematem rozmów na rynku zbóż. Oczekuje się, że produkcja kukurydzy na ziarno będzie znacznie mniejsza niż w poprzednim sezonie. Jednak, mimo tych prognoz, ceny kukurydzy nie rosną tak szybko, jak by się tego spodziewano
Analizy rynkowe22 Sier 2024
Trudna sytuacja na rynku zbóż się utrzymuje. Ceny nadal spadają, mimo niewielkiej podaży.
Analizy rynkowe19 Sier 2024
Tegoroczne żniwa nie przyniosły rolnikom oczekiwanych zysków. Niskie ceny skupu zbóż zmuszają ich do długiego oczekiwania na poprawę sytuacji na rynku. Eksperci nie są optymistycznie nastawieni co do szybkiej jej zmiany.
Zboża19 Sier 2024
Pomimo trudnego roku i niesprzyjających warunków w rozgrywkach Ligi Mistrzów Plonowania 2024 rolnicy zebrali bardzo wysokie i dobre jakościowo plony pszenic.
Uprawy19 Sier 2024
Żniwa 2024 można uznać za zakończone, choć w niektórych regionach kraju zboże jeszcze stoi. Plony nie są satysfakcjonujące, ceny również.
Uprawy18 Sier 2024
Szymon Stachowiak to młody rolnik, który wspólnie z rodzicami i rodzeństwem gospodaruje na 300 hektarach w miejscowości Chwalęcin w gminie Nowe Miasto, w powiecie średzkim. W tym sezonie na powierzchni 50 ha wysiał kilka odmian buraka cukrowego. Zwraca uwagę na fakt, ze opłacalność tej uprawy zależy od skuteczności zwalczania chwościka.
Choroby i szkodniki16 Sier 2024
Pośród licznych zabiegów agrotechnicznych, które przeprowadzane są na roli, walka ze szkodnikami i chorobami roślin należy do najtrudniejszych. Lista dozwolonych substancji czynnych stosowanych w środkach ochrony roślin gwałtownie się kurczy, stąd wspomaganie naturalnej odporności upraw nabiera jeszcze większego znaczenia. Wykorzystanie siarki i miedzi to jeden z efektywniejszych sposobów pomagających chronić plon i zwiększać jego wydajność.
Choroby i szkodniki14 Sier 2024
Mszyce stanowią coraz większy problem dla plantatorów - zarówno zbóż, jak i rzepaków. Są bowiem wektorem groźnych chorób wirusowych. Czy jesteśmy w stanie temu zaradzić poprzez stosowanie odmian tolerancyjnych?
Analizy rynkowe13 Sier 2024
Żniwa dobiegły końca, a ziarno zostało zmagazynowane. Czy kukurydza mokra będzie ratunkiem dla rolników? Co z cenami?