Sylwetki26 Kwie 2024
Pan Wojciech Chojnacki gospodaruje w miejscowości o wdzięcznej nazwie Wioska w woj. wielkopolskim. Zajmuje się zarówno produkcją roślinną jak i zwierzęcą – jego hodowla liczy ok. 2 tys. warchlaków. Czy ASF daje się we znaki? I dlaczego od lat regularnie ubezpiecza uprawy?
Uprawy25 Kwie 2024
Kwiecień plecień - najpierw letnie temperatury, dochodzące do 28°C, potem diametralne ochłodzenie - przy gruncie od –0,5°C do –10°C Jak to wszystko odbije się na rzepakach? Co z innymi roślinami? Czeka nas znaczna redukcja plonu?
Nawożenie25 Kwie 2024
Czego potrzebuje burak cukrowy? Jak produkt z mikroelementami zastosować na plantacjach buraka cukrowego, kiedy i dlaczego?
Technika21 Kwie 2024
Precyzyjne dawkowanie nawozu, pozwalające wzrastać głównie roślinom a nie chwastom, siew z niemal centymetrową dokładnością, bieżące badanie „potrzeb” gleby w konkretnym fragmencie naszego pola, ale także możliwość przewidywania plonów przed samymi zbiorami. To m.in. oferują dziś różne platformy do rolnictwa precyzyjnego. Technologie – operujące m.in. na zdjęciach z kosmosu – pozwalają w pełni kontrolować ziemię także „zza biurka” - i w czasie rzeczywistym.
Bydło i mleko20 Kwie 2024
Jedni już gospodarują ze swoimi rodzicami, inni skupiają się na studiowaniu rolniczych kierunków. Wszyscy chcą zdobywać wiedzę i doświadczenie na temat hodowli bydła.
Analizy rynkowe20 Kwie 2024
Moglibyśmy mieć nawet kilkanaście tysięcy biogazowni w Polsce, a mamy zaledwie kilkaset. Nasze technologie są bardziej rozwinięte niż w Niemczech. Możemy fermentować prawie wszystko oprócz drewna. To najbardziej opłacalna inwestycja w OZE, która na dodatek nie jest uciążliwa dla otoczenia. Kosztuje jednak grube miliony.
Analizy rynkowe19 Kwie 2024
Sprawdzamy aktualną sytuację na rynku zbóż. Pośrednicy mówią o spadkach cen. Na jakich poziomach utrzymują się zatem stawki? Czy rolnicy sprzedają swoje zbiory?
Newsy18 Kwie 2024
MRiRW o szacowaniu szkód powstałych w wyniku suszy i aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą".
Odnawialne źródła energii17 Kwie 2024
Kamila i Karol Janasowie z Brudzewa w powiecie kaliskim posiadają 98 ha gruntów własnych, a 130 ha dzierżawią. Specjalizują się głównie w uprawie pomidorów pod osłonami i hodowli bydła rasy charolaise. Kilka lat temu postawili w swoim gospodarstwie biogazownię. Niebawem wybudują następną.
Nawożenie17 Kwie 2024
Azot to składnik pokarmowy, który decyduje zarówno o wielkości, jak i jakości plonu kukurydzy - i tej na ziarno, i tej na kiszonkę. Jak więc nim prawidłowo gospodarować? Jakie nawozy zastosować i dlaczego?
Inne uprawy13 Kwie 2024
O czym należy pamiętać, przystępując do siewu słonecznika? Przeczytaj, co radzi ekspert.
Pomoc unijna11 Kwie 2024
„Jak we wniosku o dopłaty zapisać ogródek przydomowy - pod jaką nazwą (co wybrać z listy upraw na określenie ogródka przydomowego)” - zapytał na Facebooku pan Andrzej. Temat wywołał ożywioną dyskusję. Część jej uczestników była zbulwersowana.