KRUS13 Wrze 2024
Najlepsze gospodarstwo w Polsce pod względem bezpieczeństwa roku 2024 prowadzi hodowlę trzody chlewnej.
Dobre praktyki w uprawie roślin12 Wrze 2024
Jak gospodarować wodą na polu? To pytanie zadaje sobie dziś nie jeden rolnik, zwłaszcza z południowej Wielkopolski, przez którą w ostatnim czasie przetaczają się nawałnice. W ich wyniku znaczna część upraw znajduje się pod wodą, co doprowadza do dużych start finansowych. Czy byliśmy i jesteśmy w stanie się przed tym ustrzec?
Pomoc unijna12 Wrze 2024
Dla rolników możliwość łączenia tych ekoschematów byłoby dobrym rozwiązaniem. Przyniosłoby im dwie korzyści: pozytywny wpływ na uprawy i... portfele rolników. Co na to MRIRW?
Analizy rynkowe11 Wrze 2024
Czy światowe giełdy wpłynęły na ceny zbóż w skupach?
Sylwetki10 Wrze 2024
Julka Potasiak z Nowolipska (powiat pleszewski, Wielkopolska) niemal samodzielnie prowadzi 15-hektarowe gospodarstwo, a robi to dla swoich ukochanych koni. Ma ich 10.
Newsy9 Wrze 2024
Stracił wszystko. Teraz prosi nawet o 2-3 bele dla swoich zwierząt.
Ciągniki8 Wrze 2024
Rafał Prokopek prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Przykwa w województwie lubelskim. Uprawia, razem z dzierżawami, 42 hektary. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję mleka - obecnie ma 23 krowy dojne, a łącznie z jałówkami stado liczy 49 sztuk. Młody rolnik prowadzi także drobne usługi. Rozwijając się, jakiś czas temu kupił nowy ciągnik z dofinansowania. Postawił na Claas Arion 450. Jak się sprawuje? Ile spala paliwa?
Newsy7 Wrze 2024
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) obniżyła swoją prognozę dotyczącą światowej produkcji zbóż na rok 2024.
Newsy6 Wrze 2024
Do dramatycznych sytuacji podczas zbiorów kukurydzy doszło w woj. kujawsko-pomorskim. Nieznany sprawca celowo zostawia w polu przywiązane metalowe pręty i śruby, które zniszczyły już kilka sieczkarni.
Zboża4 Wrze 2024
Jak przebiegają prace w polach? Jak oceniają eksperci, w tym roku może być problem z jakością kukurydzy na kiszonkę...
Bydło i mleko3 Wrze 2024
Obecnie stosowanie kiszonek jest nieodzownym elementem w żywieniu bydła. Chociaż mówiąc: kiszonka, mamy na myśli najczęściej kiszonkę z kukurydzy, to zakisić możemy różne produkty, co pomaga prawidłowo żywić poszczególne grupy technologiczne zwierząt. Zbilansowane użycie kiszonek pomaga utrzymać odpowiednią kondycję i zdrowotność stada. Jednak możemy to osiągnąć tylko w wypadku kiszonek wysokiej jakości.
Analizy rynkowe3 Wrze 2024
Ruch w skupach jest znikomy, a szacunki na zbiory kukurydzy maleją. Co z cenami?