Newsy10 List 2024
Protestować? Wyjść na ulice? A może jest jeszcze inne rozwiązanie?
Inne uprawy10 List 2024
Tegoroczne plony słonecznika są nieco wyższe od tych z sezonu 2023. Niższe jednak od plonów 2022.
Żywienie10 List 2024
Opasając bydło typowych ras mięsnych, czyli wcześniej dojrzewające i szybko rosnące, gdzie przyrosty dobowe wahają się w granicach 1200-1300 g, trzeba koniecznie wprowadzić do żywienia pasze treściwe, czyli komponenty zbożowe oraz wysokobiałkowe.
Zboża10 List 2024
Wybór odmian kukurydzy, które zdadzą egzamin w naszym gospodarstwie, wbrew pozorom, nie jest łatwą sprawą. Tuż obok właściwości, jakie określają mieszańca, czyli: przeznaczenie, plenność i liczba FAO, spotkamy się bowiem z pojęciami, których znaczenie nie jest do końca dla nas jasne, może tymczasem okazać się istotne dla produkcji. Do takich pojęć zaliczamy słowa: flint i dent.
Drób8 List 2024
Niestety, oprócz ptasiej grypy, w tym sezonie mam także do czynienia z rzekomym pomorem drobiu. Choroba szerzy się na Podlasiu.
Trzoda chlewna7 List 2024
Opublikowany został najnowszy raport Rabobanku. Zgodnie z nim producenci wieprzowiny na całym świecie są ostrożni w kwestii odbudowy stada. Jest to głównie związane z trwającą niepewnością dotyczącą handlu, chorób i popytu.
Drób7 List 2024
W Wielkopolsce wykryto kolejne, już siódme w ciągu zaledwie trzech tygodni, ognisko ptasiej grypy. Tym razem chodzi o 50 tys. kur niosek.
Choroby i szkodniki5 List 2024
Mszyca pszeniczna - zwana też rosyjską mszycą pszeniczną - dała o sobie znać w Wielkopolsce.
Zboża4 List 2024
Odmiany kukurydzy kiszonkowej z portfolio Hodowli Roślin Smolice znalazły się w czołówka badań Centralnego Badania Odmian Roślin Uprawnych.
Inne uprawy4 List 2024
W sezonie 2024 areał soi w Polsce osiągnął rekordową powierzchnię 79,815 tys. ha (wg danych ARiMR). Był to dwukrotny wzrost w porównaniu do roku poprzedniego. Co natomiast z plonami? Te też są na naprawdę przyzwoitym poziomie.
Maszyny3 List 2024
Brony rolnicze są nieodzownym narzędziem w gospodarstwach rolnych. Wybór odpowiedniego typu brony zależy od rodzaju gleby, uprawy oraz specyficznych potrzeb gospodarstwa. Dzięki różnorodności konstrukcji i zastosowań, brony mogą być używane w różnych etapach przygotowania gleby, co końcowo przekłada się na lepsze plony i większą efektywność pracy w rolnictwie.
Drób3 List 2024
Panom Arkowi i Marcinowi przyświeca misja, którą ujmują tak: - Jak Amerykanie mają swoje indyki, tak my Polacy miejmy swoje gęsi… Tym bardziej, że gęś jest zdrowsza od indyka - wyjaśnia pan Arek i zabiera nas (operatora Michała i mnie) do przyjaciół, aby posmakować gęsiny z ich chowu w postaci świętomarcińskiej pieczeni.