Ekonomika14 Gru 2024
Świetne położenie geograficzne, wysoka bonitacja gleb oraz dogodny klimat powodują, ze Ukraina jest krajem o wyjątkowym potencjale rolniczym. Co warto jeszcze widzieć o naszym sąsiedzie? Jaki jest jego potencjał produkcyjny? Kto jest właścicielem ukraińskich gospodarstw i tamtejszej ziemi?
Dla domu13 Gru 2024
Zaledwie kilka miejscowości w Polsce może poszczycić się lokalizacją w pobliżu tzw. trójstyków. Chodzi o punkty, w których łączą się granice trzech jednostek terytorialnych, najczęściej państw.
Drób13 Gru 2024
Ptasia grypa to choroba, która dotyka przede wszystkim dzikie ptactwo i drób. Czy jest niebezpieczna także dla ludzi? Czy człowiek może zarazić się ptasią grypą? Wyjaśniamy.
Zboża12 Gru 2024
Łagodne zimy i wiosenne susze występujące w ostatnich latach pokazały, że późny siew pszenicy pozwala uzyskać wysokie plony, wyższe nawet od plonów z siewów wiosennych. Choć według podręcznikowych zasad, odpowiedni termin siewu przypada na wrzesień, postępujące zmiany klimatu oraz wynalezienie nowych odmian, lepiej dostosowanych do zimowania sprawiły, że prace coraz częściej przesuwają na grudzień. Jakie zasady obowiązują przy tak późnym siewie?
Dla domu12 Gru 2024
Fińskie media informują o dużej inwestycji technologicznego giganta. Google uzyskało już zgodę na zakup ziemi od fińskiej państwowej agencji leśnej. Przewiduje się, że transakcja jest powiązana z planami rozbudowy centrum danych.
Urządzenia11 Gru 2024
Dlaczego wagi są ważnym elementem dobrze zarządzanego gospodarstwa? Jakie są zalety ich stosowania w rolnictwie? O tym opowiadają użytkownicy - rolnicy specjalizujący się w różnych dziedzinach.
Drób11 Gru 2024
Sebrytka to jedna z najmniejszych na świecie ras kur. Została wyhodowana około 1800 r. przez Johna Saundersa Sebrighta i to od jego nazwiska wzięła się nazwa. Cechą charakterystyczną sebrytek jest mały rozmiar ciała oraz pióra z czarnym obramowaniem.
Ciągniki10 Gru 2024
Wybrane modele ciągników Claas - z serii Arion i Axion - zostały wyposażone w ekskluzywny pakiet Night Edition.
Uprawy10 Gru 2024
Przyspieszone zbiory i wszystko, co się na nie złożyło, m.in. gorączki w okresie letnim, umacnia w przeświadczeniu, że mamy coraz bardziej do czynienia z ocieplaniem klimatu. Jakie w związku z tym odmiany kukurydzy - o jakim FAO - najlepiej uprawiać?
Drób9 Gru 2024
Te doniesienia nie napawają optymizmem. Ferma utrzymująca prawie pół miliona kur rzeźnych do utylizacji w związku z wykryciem w stadzie rzekomego pomoru drobiu.
Sylwetki8 Gru 2024
Tomasz Pawlak to rolnik z dużym doświadczeniem. Od kilku miesięcy rządzi jednak nie tylko gospodarstwem, ale również gminą, w której mieszka. W związku z tym musiał przeprogramować pracę na roli. Choć ziemniaki w ostatnim czasie dały zarobić, postanowił zmniejszyć ich areał na rzecz zbóż. Czy słusznie? Jak to komentuje wójt-rolnik?
Uprawy7 Gru 2024
Tegoroczna jesień ze względu na dość wysokie temperatury sprzyjała żerowaniu mszyc i innych szkodników na plantacjach ozimin w wielu regionach naszego kraju. Czy obniżyło to znacznie kondycję roślin? Czy są one w stanie przetrwać zimę? Czy - podobnie - jak w 2016 r. grożą nam wymarznięcia? A może musimy zmierzyć się z jeszcze innym problemem na polach?