Ekonomika26 Gru 2024
Redaktor naczelna Wieści Rolniczych Aleksandra Pilarczyk wypytuje ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o jego stosunek do protestów rolników, w tym tego w Szczecinie, do którego dołączył poseł z jego partii Jarosław Rzepa; ustawę łańcuchową; mniejszą pulę na ekoschematy; nowe techniki genomowe czy przewidywane przez niektórych dopłaty do zbóż.
Pomoc unijna26 Gru 2024
Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku czeka nas sporo nowości w zakresie ubiegania się o płatności w ramach ekoschematów. Szykują się zmiany w obrębie integrowanej produkcji roślin, rolnictwa węglowego, gruntów wyłączonych z produkcji czy dobrostanu świń. Ma pojawić się także zupełnie nowy ekoschemat. A, w związku z dużym zainteresowaniem ekoschematami, planuje się wprowadzić limit hektarów, do których będzie można ubiegać się o płatność.
Bydło i mleko26 Gru 2024
Zainteresowanie mlekiem A2A2 rośnie i to zarówno po stronie hodowców, jak i naukowców. Czy mleko A2A2 ma przyszłość? W czym tkwi tajemnica tego mleka? Jaki jest jego wpływ na zdrowie człowieka? O odpowiedź na te i inne pytania poprosiliśmy dr hab. Annę Cieślińską, profesora z Katedry Biochemii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Temat mleka A2A2 przyciągnął jej uwagę przed dwudziestu laty i przełożył się na stan wiedzy bazującej zarówno na badaniach, jak i na publikacjach naukowych.
Analizy rynkowe25 Gru 2024
Tajemnicą nie jest, że ceny buraków cukrowych w kolejnym sezonie będą niższe, i to znacznie, od cen w mijającym sezonie. Jakie w związku z tym są perspektywy uprawy buraka cukrowego w Polsce? Czy nadal warto stawiać na tę roślinę?
Urządzenia24 Gru 2024
Czy można zrozumieć znaczenie „kwików” świń? Czy można „porozmawiać” z cielakami o ich problemach ze zdrowiem – niczym z chatem GPT? Czy można przewidzieć plony jeszcze przed zasiewem, a następnie zbierać je kombajnem, w którym nie ma operatora? Te – wydawałoby się absurdalne – pytania, wbrew pozorom nie są dziś aż tak głupie, gdy spojrzymy na nie przez pryzmat sztucznej inteligencji. Zaawansowane systemy nauczania maszynowego rozwijają się bowiem w niezwykłym tempie – także, jeśli chodzi o rozwiązania w rolnictwie. I otwierają coraz bardziej zaskakujące możliwości i udogodnienia dla gospodarzy.
Newsy22 Gru 2024
Przerażająca choroba, jaką jest wścieklizna, daje o sobie znać znów na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. W tych regionach Polski odnotowano jej kolejne ogniska.
Uprawy22 Gru 2024
Czym różnią się odmiany kukurydzy flinty od dentów? Które z nich zdają egzamin w gospodarstwach nastawianych na produkcję mleka? Które natomiast spisują się w tych, w których ważne jest plon ziarna?
Uprawy22 Gru 2024
Wiemy, co przysporzyło problemów plantatorom buraka cukrowego Nordzucker Polska S.A. w tym roku. Dowiedzieliśmy się także, jakie plony osiągają. Przede wszystkim jednak zebraliśmy informacje o perspektywach uprawy buraka cukrowego.
Odnawialne źródła energii20 Gru 2024
Przetwarzanie nadwyżki zbóż na energię - to kwestia, o której mówi się w Polsce już od dawna. Teraz zrobiono ważny krok w kierunki rozpowszechnieniu biopaliw. Resort rolnictwa podpisał właśnie porozumienie Politechniką Warszawską w sprawie współpracy na rzecz "promowania badań i innowacji w zakresie produkcji i wykorzystania paliw odnawialnych". W praktyce chodzi właśnie o zagospodarowanie nadprodukcji zbóż.
Newsy20 Gru 2024
Byk mogący ważyć nawet prawie pół tony uciekło z gospodarstwa w gminie Borek Wlkp. Zwierzę próbowano złapać kilka dni temu, ale nie udało się. Teraz, najprawdopodobniej, jest nadal na wolności. Może być niebezpieczne.
Newsy19 Gru 2024
42 krowy mleczne padły w wyniku dużego pożaru, do jakiego doszło w nocy z 16 na 17 grudnia w miejscowości Iwowe w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie). Ogień odebrał rolnikom jedyne źródło dochodów - spłonęło także całe wyposażenie budynków gospodarczych. Obecnie trwa zbiórka dla pogorzelców z Iwowego, którą zorganizowali sąsiedzi. Pomóc może każdy.
Inne uprawy19 Gru 2024
Przeszło 100 ton buraka cukrowego z hektara. Tyle udało się zebrać niektórym plantatorom współpracującym z koncernem Pfeifer & Langen Polska. A co z polaryzacją?