Newsy1 Lip 2024
Fabryka cukru w Opalenicy powstała w 1884 roku. Tam też znajduje się dziś siedziba firmy Nordzucker Polska S.A.
Bydło i mleko30 Czerw 2024
Gospodarstwo pana Mieczysława Baszyńskiego ze Strzelec Wielkich skupia się na produkcji mlecznej. Mężczyzna prowadzi je wraz z synami, ma 180 krów mlecznych oraz 220 jałówek. W gospodarstwie nie brakuje wielu maszyn rolniczych, od tych nowszych, po takie perełki jak kombajn Fortschritt. By je przechowywać w dobrym stanie, gospodarz wybudował niedawno halę łukową z dużym bocznym wjazdem.
Zdrowie i dobrostan29 Czerw 2024
Zapalenie wymienia, znane również jako mastitis, jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych w hodowli bydła mlecznego.
Sylwetki28 Czerw 2024
Ma 900 sztuk trzody chlewnej i to na tym bazuje jego gospodarstwo. Uprawia także: rzepak, pszenicę i kukurydzę na 27 hektarach. Maciej Maciejewski z Dobrzycy (powiat pleszewski, Wielkopolska) jest również właścicielem kombajnu do zbioru buraka cukrowego. Świadczy usługi dla pobliskiej cukrowni. - Praktycznie jak zacznie się sezon pod koniec sierpnia, to do grudnia kopiemy buraki dzień i noc – mówi rolnik.
Uprawy27 Czerw 2024
Żniwa już niebawem nabiorą rozmachu. Jakich plonów możemy się spodziewać? Czy będą one niższe - z racji rożnych anomalii pogodowych, z jakimi mieliśmy do czynienia w sezonie 2023/204 - od tych z lat ubiegłych? Sprawdź, co mówią rolnicy.
Hodowla26 Czerw 2024
Rodzina Pawlaków z miejscowości Wilkonice w powiecie gostyńskim (Wielkopolska) to zgrany rolniczy team. Do pracy w gospodarstwie - nastawionym na produkcję trzody chlewnej i bydła opasowego - angażują się aż trzy pokolenia.
Newsy24 Czerw 2024
Coroczny Festiwal Kwiatów w Żmigrodzie przyciąga do miasta miłośników roślin, oferując im prawdziwą ucztę dla zmysłów. Tak było i tym razem.
Sylwetki24 Czerw 2024
"Kiedy mieliśmy jeszcze zwierzęta, to rzeczywiście czasu nawet na krótki wypoczynek nie było. Teraz zajmujemy się tylko produkcją roślinną i jest to spokojne gospodarowanie, choć nie można powiedzieć, że sytuacja w rolnictwie jest stabilna. Wciąż rzuca nam się jakieś kłody po nogi" – mówi Lucjan Kempiński z Taczanowa Pierwszego (gmina Pleszew, powiat pleszewski, Wielkopolska). Jego syn Marek, następca w gospodarstwie, aktywnie uczestniczył w protestach rolników w całej Polsce. Obydwaj panowie mają sprecyzowane poglądy i starają się na bieżąco być z wszelkimi sprawami dotyczącymi wsi.
Uprawy23 Czerw 2024
Rodzina Dzielińskich z miejscowości Chrostwo-Zalesie na Mazowsze zajmuje się produkcją mleka - średnia wydajność od krowy utrzymuje się na poziomie ok. 12 tys. litrów rocznie. Rolnicy prowadzą również bardzo dużą demo farmę. Rosną na niej m.in. zboża, w tym przede wszystkim kukurydza na kiszonkę, trawy, a także groch.
Sylwetki22 Czerw 2024
W ich gospodarstwie stoi wiatrak z 1866 roku, jedyny, jaki został w gminie Pleszew (powiat pleszewski, Wielkopolska). Niestety, nie ma żadnych możliwości na odnowienie zabytku, a jego stan jest coraz gorszy. Jarosław i Joanna Niedzielowie z Rokutowa gospodarstwo odziedziczyli po rodzicach rolnika i mają już ponad 60 ha ziemi. Hodują także krowy mleczne i świnie. - Dobrze nam się gospodaruje, mamy zróżnicowaną produkcję i to daje możliwości zarobkowe – mówią. W tym roku zostali nominowani do tytułu Wielkopolski Rolnik Roku 2024.
Bydło i mleko21 Czerw 2024
Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego zachęca hodowców do dołączenia do systemu QMP, dzięki któremu - w ramach ekoschematów - można uzyskać większe wsparcie.
i-eko i-logicznie19 Czerw 2024
Jak odchody zamieniają się w energię?