Uprawy31 Lip 2024
Według wstępnego szacunku GUS-u produkcja głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2024 r. będzie w Polsce mniejsza niż rok temu. Tylko warzyw ma być trochę więcej.
Hodowla31 Lip 2024
- Wilk potrafi skoczyć w powietrzu, wyrwać baranowi na grzbiecie kawał mięsa aż do kości, a przy okazji pazurem zahaczyć inne miejsce. Te wilki nie przychodzą, aby się najeść. One zagryzają zwierzęta – relacjonuje Wieściom Rolniczym pan Tomasz, któremu wilki zagryzły tryka.
Bydło i mleko30 Lip 2024
Stres cieplny u krów najczęściej pojawiał się latem, ale w ostatnim czasie okresowe ataki upałów zdarzają się już od maja i występują do września. Gdy krowom jest za gorąco, produkują mniej mleka, a w stadzie nasilają się problemy z rozrodem. Skutki stresu cieplnego można i należy ograniczać.
Bydło i mleko28 Lip 2024
Lucyna i Józef Bucławowie od niemal ćwierć wieku prowadzą gospodarstwo rolne w gminie Brusy na Kaszubach. Skupiają się na produkcji mlecznej, mają obecnie 70 krów. Rolnicy przez lata rozwijali produkcję, wprowadzając także kolejne innowacje. I tak – zaczynając od dojarek i starej „uwięziówki” – przeszli przez halę udojową, aż do najnowszego nabytku, czyli robota udojowego. – Znacznie ułatwia nam pracę. - Dzięki niemu skończyły się czasy, gdy wszystko trzeba było robić na konkretną godzinę – opowiadają nam gospodarze.
Newsy26 Lip 2024
Ostatni czas przyniósł ze sobą serię nawałnic, które dotknęły wiele regionów Polski, wyrządzając znaczne szkody w rolnictwie.
- Ulice zamieniły się w rwące potoki, grad i przewrócone drzewa zniszczyły domy, budynki gospodarcze, spichlerze, sprzęt rolniczy oraz samochody - czytamy w apelu Świętokrzyskiej Izby Rolniczej.
Analizy rynkowe24 Lip 2024
Sprawdzamy sytuację na rynku cen byków, jałówek i krów
Uprawy14 Lip 2024
Dorota i Konrad Zawadowie z miejscowości Łuszczewo w powiecie konińskim (Wielkopolska) specjalizują się w produkcji warzyw i ziół, które zajmują aż 70% ich gospodarstwa. W tym roku część z nich została zasiana za pomocą urządzenia autonomicznego - FarmDroida, zasilanego energią słoneczną. Robot opielił również wspomniane uprawy.
Urządzenia13 Lip 2024
W polskich oborach coraz częściej można spotkać roboty udojowe. Jak pracują te urządzenia? Jakie są ich funkcje? Zobaczcie nasze wideo!
Uprawy8 Lip 2024
Choroby grzybowe - chwościk i brunatna plamistość - dają o sobie znać na plantacjach buraka cukrowego.
Bydło i mleko7 Lip 2024
Gospodarstwo państwa Kuleszów skupia się na produkcji mlecznej. Obecnie mają ok. 100 krów dojnych oraz 80 sztuk jałówek do dalszej produkcji. Rolnicy z Kaszub nieustannie się rozwijają - stawiając przy tym na pełną automatyzację swojej obory. Dziś pracują tu m.in. dwa roboty udojowe DeLaval, kolejny podgarnia krowom paszę, jest również zgarniacz obornika, czochradła czy mikser gnojowicy. - Roboty pozwalają na większą swobodę, przy planowaniu pracy. Nie trzeba już przychodzić na konkretną godzinę do obory, bo krowy doją się same – opowiada nam pan Artur Kulesza.
Bydło i mleko4 Lip 2024
Tobias Dreher wraz z rodziną prowadzi gospodarstwo na południu Niemiec, w okolicy Bad Saulgau. Zajmuje się hodowlą krów. Przez lata niemal całkowicie zautomatyzował pracę w oborze, jest tu m.in. robot paszowy, roboty do doju. Od ponad 20 lat rolnik ma także biogazownię. Dziś – właśnie dzięki niej – Lampertsweiler to bioenergetyczna wieś. Wytwarzane ciepło ogrzewa bowiem aż 80 domów! Z biogazowni dostarczany jest także prąd. Trafia m.in. do zamontowanej na terenie gospodarstwa stacji elektrycznej.
Bydło i mleko3 Lip 2024
Chociaż w maju skupiono w Polsce rekordową ilość mleka i wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie znów rekordowy w jego produkcji, nie oznacza to wcale, że nasi hodowcy bydła mlecznego zarobią więcej.