Ekonomika26 Gru 2024
Redaktor naczelna Wieści Rolniczych Aleksandra Pilarczyk wypytuje ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego o jego stosunek do protestów rolników, w tym tego w Szczecinie, do którego dołączył poseł z jego partii Jarosław Rzepa; ustawę łańcuchową; mniejszą pulę na ekoschematy; nowe techniki genomowe czy przewidywane przez niektórych dopłaty do zbóż.
Analizy rynkowe26 Gru 2024
Czy choroby była i wycofywanie się państw z importu polskiej wołowiny wpłynęły na ceny w skupach i rzeźniach? Jak minął rok na rynku żywca wołowego?
Drób26 Gru 2024
Jak grypa ptaków i rzekomy pomór wpływają na branżę drobiarską? Dlaczego producenci drobiu tak bardzo obawiają się umowy z krajami Mercosur? Zapytaliśmy o to Katarzynę Gawrońską, dyrektor Polskiej Izby Producentów Drobiu i Pasz.
Pomoc unijna26 Gru 2024
Wszystko wskazuje na to, że w 2025 roku czeka nas sporo nowości w zakresie ubiegania się o płatności w ramach ekoschematów. Szykują się zmiany w obrębie integrowanej produkcji roślin, rolnictwa węglowego, gruntów wyłączonych z produkcji czy dobrostanu świń. Ma pojawić się także zupełnie nowy ekoschemat. A, w związku z dużym zainteresowaniem ekoschematami, planuje się wprowadzić limit hektarów, do których będzie można ubiegać się o płatność.
KRUS26 Gru 2024
W 2025 roku dodatki do rent i emerytur rolniczych będą wyższe. Stanie się tak nie tylko za sprawą marcowej waloryzacji świadczeń, ale także zmiany niektórych przepisów od nowego roku. O ile wzrosną kwoty wypłacane przez KRUS?
Bydło i mleko26 Gru 2024
Zainteresowanie mlekiem A2A2 rośnie i to zarówno po stronie hodowców, jak i naukowców. Czy mleko A2A2 ma przyszłość? W czym tkwi tajemnica tego mleka? Jaki jest jego wpływ na zdrowie człowieka? O odpowiedź na te i inne pytania poprosiliśmy dr hab. Annę Cieślińską, profesora z Katedry Biochemii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Temat mleka A2A2 przyciągnął jej uwagę przed dwudziestu laty i przełożył się na stan wiedzy bazującej zarówno na badaniach, jak i na publikacjach naukowych.
Hotblog25 Gru 2024
Pachnie cudownie piernikowo, a do tego jeszcze smakuje bajecznie!
Zboża25 Gru 2024
Czas pomyśleć o zakupie materiału siewnego kukurydzy. Na jakie odmiany warto postawić? Czym się one odznaczają?
Dla domu25 Gru 2024
Co mają wspólnego ze sobą przedszkolaki, kozy i owce? Ano to, że wszyscy razem są sąsiadami i spotykają się nie tylko przez płot. Tak jest w dolnośląskim przedszkolu „Słoneczko” w Miłkowicach pod Legnicą. Tuż przed adwentem odwiedziliśmy to miejsce, aby sprawdzić, jak układa się przedszkolno-zagrodowe sąsiedztwo oraz na jakim etapie są tam przygotowania do świąt.
Inne hodowle25 Gru 2024
Człowiek o wielkim sercu - tak mawiają ci, którzy dobrze znają Radosława Gęburę z jego wielkiego zaangażowania w organizację eventów charytatywnych na rzecz osób potrzebujących, zwłaszcza dzieci. To, co go wyróżnia, to również ogromne zaangażowanie w hodowlę królików, którą zajmuje się od 12 lat. Poświęca się temu bez reszty, będąc osobą niewidomą.
Przepisy25 Gru 2024
Już 27 stycznia 2025 roku planowany jest start naboru wniosków o dopłaty do ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od ryzyka chorób zakaźnych. Dofinansowanie będą mogli otrzymać hodowcy trzody chlewnej, bydła, owiec, kóz, koni lub drobiu, po spełnieniu określonych warunków.
Dla domu25 Gru 2024
Gruba warstwa śniegu oraz pojawiające się naprzemiennie mrozy i odwilże w dużym stopniu ograniczają zwierzętom dostęp do jedzenia. Gdy warunki stają się niesprzyjające, na pomoc człowieka liczą zwłaszcza ptaki. Jak należy je dokarmiać, aby nie wyrządzić im krzywdy?