Owoce i warzywa15 Kwie 2011
Kiedy hodowla trzody chlewnej i bydła mlecznego przestała być opłacana, to Wiesław Kościelny z Strzyżewka (gm. Jaraczewo) poszukał bardziej dochodowych źródeł zarobku. Zajął się uprawą pomidorów, truskawek, porzeczek i orzechów .
Inne uprawy13 Kwie 2011
Nowe odmiany buraka cukrowego i ziemniaka zarejestrowane w wyniku badań Centralnego Ośrodka Badań Odmian Roślin Uprawnych. Odmiany te są krajowym rejestrze.
Prawo i finanse12 Kwie 2011
Blisko 60 osób wzięło udział w zebraniu zorganizowanym m.in. przez Jana Wujczaka, rolnika z Drzęczewa (powiat gostyński), poświęconemu szkodom łowieckim oraz ochroną uprawy przed zwierzyną leśną.
Inne hodowle11 Kwie 2011
Lekarze weterynarii z Pleszewa (powiat pleszewski) przeprowadzają akcję sterylizacji zwierząt. - W mojej praktyce weterynaryjnej jedno z najczęściej zadawanych pytań przez właścicieli zwierząt dotyczy ich rozmnażania się oraz możliwości skutecznego zapobiegania niechcianym miotom. Świadczy to o odpowiedzialnym podejściu właścicieli do swych pupili – mówi lek. Wet. Mirosław Kuberka, specjalista chorób psów i kotów.
Zboża8 Kwie 2011
Właściwa odmiana, stanowisko, uregulowane pH i jak najlepsza gleba decydują o wysokiej jakości ziarna pszenicy konsumpcyjnej. - Są to rośliny wymagające jeżeli chodzi o zasobność gleby w składniki pokarmowe - wyjaśnia Andrzej Obst, główny specjalista ds. produkcji rolnej Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.
Inne uprawy8 Kwie 2011
Spółka Hodowla Roślin Smolice ma swoim koncie wyhodowanie bardzo wielu odmian kukurydzy, rzepaku, zbóż, łubinu i grochu - 86 znajduje się aktualnie w Krajowym Rejestrze Odmian. Na tym jednak nie poprzestają, bowiem zajmują się również towarową produkcją roślinną i zwierzęcą. To bardzo dużo, jak na firmę z 10-letnią historią, której korzenie sięgają przełomu lat 40 i 50 ubiegłego wieku.
Nawożenie7 Kwie 2011
Stosowane nawozy naturalne zwiększają zawartość substancji organicznych w glebie, poprawiają jej strukturę, stymulują rozwój i krzewienie się roślin oraz działają ochronnie. Są cenne dla wszystkich gleb użytkowanych rolniczo. I przede wszystkim są… tanie.
Owoce i warzywa7 Kwie 2011
Sałata lodowa to bardzo odżywcza roślina. Należy ją starannie pielęgnować. Trzeba pamiętać o przerywce. Wykonujemy ją, gdy rośliny wytworzą pierwsze liście właściwe. Później przeprowadzamy zabiegi pielęgnacyjne, m.in. spulchnianie, odchwaszczanie oraz dokarmianie roślin. Zbiór przeprowadza się, gdy główki są zawiązane i dość twarde.
Inne uprawy6 Kwie 2011
Szybkim krokiem zbliża się czas, kiedy trzeba wysiać buraki na kolejną kampanię 2011/2012. Rolnicy muszą wyruszać na pola, choć do końca nie wiedzą, jakie zyski będą mieć ze sprzedaży plonów. Tą niepewność potęguje postawa ministra rolnictwa, który dopiero w ubiegłym miesiącu wydał nowe rozporządzenie określające stosunki między plantatorami buraka i producentami cukru.
Bydło i mleko2 Kwie 2011
Stosowanie pożytecznych probiotyków czyli wyselekcjonowanych mikroorganizmów w hodowli zwierząt przynosi bardzo dobre efekty. Zwłaszcza w hodowli krów mlecznych i bydła opasowego. Przekonuje się o tym coraz więcej rolników. Jednym z nich jest Roman Liberski rolnik z Różopolpola.
Trzoda chlewna2 Kwie 2011
Rolnik, który chce ustrzec swoje prosięta przed mycoplazmą, powinien je dwukrotnie zaszczepić. Choroba ta atakuje głównie układ oddechowy. Jest wywołana przez drobnoustroje określane jako mycoplazma suis. Poraża nabłonek oskrzelików i powoduje prawdziwe spustoszenie w szczytowych partiach płuc. Objawia się to uporczywym kaszlem nasilającym się po przegnaniu stada.
Bydło i mleko2 Kwie 2011
Wzrasta cena żywca wołowego. Skupujący za kilogram płacą od 4,50 do nawet 7 zł. Z kolei w sklepie za kg wołowiny trzeba zapłacić nawet 70 zł. - Jest to ekskluzywny towar dla polskiego konsumenta – mówi Maciej Walczak z Zakładu Przemysłu Mięsnego „Biernacki” z Goliny.