Technika27 Lip 2025
Drony coraz śmielej wkraczają do polskiego rolnictwa. Mogą być wykorzystywane w różnych celach - w tym funkcjonować jako "powietrzne opryskiwacze". Zanim jednak wykorzystamy nasz sprzęt do ochrony roślin, musimy znać podstawowe regulacje. Przypomina je Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Newsy25 Lip 2025
Rośnie liczba donosów składanych na rolników do instytucji takich jak Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) czy Inspekcja Weterynaryjna. Zjawisko stało się na tyle poważne, że Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRiR) wystąpiła w tej sprawie do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Maszyny15 Lip 2025
GMD 15030, czyli potężna zawieszana kosiarka dyskowa o szerokości roboczej aż 14,50 m, to tegoroczna nowość w ofercie marki Kuhn.
Prawo i finanse29 Czerw 2025
Rozporządzenie deforestacyjne, które będzie obowiązywać w Polsce od 2026 roku wzbudza spore emocje. Wszystko przez nowe obowiązki dla rolników - w praktyce EUDR nakazuje rolnikom udowadniać, że np. hodowla bydła nie odbywa się na terenach, które zostały wylesione. W innym przypadku - nie będzie można sprzedać takich zwierząt. W sprawie odbyło się już kilka spotkań w Polsce. I - jak informują środowiska z branży - jest szansa na przełom i odejście od systemu opartego na deklaracjach.
Dla domu25 Czerw 2025
Maliny są bardzo popularnymi owocami uprawianymi w przydomowych ogrodach. Cenione są zarówno za właściwości zdrowotne, jak i niepowtarzalny smak. Są świetne jako przekąska, ale również dodatek do deserów czy sałatek.
Prawo i finanse19 Czerw 2025
Rolnicy rzeczywiście potrzebują wsparcia, to fakt, ale jeszcze bardziej potrzebują stabilności i inwestycji - mówi w wywiadzie udzielonym "Wieściom Rolniczym" w trakcie Polish Grain Day senator Monika Piątkowska, wieloletnia prezes Izby Zbożowo-Paszowej.
Inne uprawy19 Czerw 2025
Dobór odmian rzepaku - z tym wielu rolników ma obecnie kłopot. W jakich przypadkach dobrym rozwiązaniem jest siew rzepaku populacyjnego, a w jakich siew rzepaku mieszańcowego?
Pomoc unijna22 Maj 2025
Apelują także o przesunięcie środków. Z dotacji w ramach inwestycji przyczyniających się do ochrony środowiska i klimatu skorzysta więcej osób?
Prawo i finanse24 Kwie 2025
Służebność drogi to rodzaj ograniczonego prawa rzeczowego, które pozwala na przejazd lub przejście przez teren należący do innej osoby. Z tym terminem można spotkać się m.in. przy zakupie działki lub domu. Czy po sprzedaży służebność przechodzi na nowego właściciela?
Dla domu15 Kwie 2025
Spacery przynoszą wiele korzyści dla organizmu. Najlepiej, jeśli chodzimy codziennie i staje się to naszym zdrowotnym rytuałem. Ile jednak kroków trzeba zrobić, aby rzeczywiście miało to pozytywny wpływ?
Prawo i finanse12 Kwie 2025
Służebność drogi pozwala właścicielowi nieruchomości na korzystanie z nieruchomości sąsiedniej w celu uzyskania dostępu do drogi publicznej. Istnieje możliwość jej ustanowienia w akcie notarialnym. Wyjaśniamy, na czym to polega.
Przepisy2 Kwie 2025
Nie milkną echa dyskusji na temat stworzenia definicji aktywnego rolnika, która ma określać - kto będzie uprawniony do unijnych dopłat.