Newsy13 List 2024
Cztery ogniska wścieklizny wykryto w ostatnim czasie w woj. lubelskim.
Bydło i mleko11 List 2024
Choroba niebieskiego języka, wywołana przez wirus BTV – Bluetongue virus, atakuje bydło, owce i kozy. W Polsce, jak dotąd, na szczęście, nie wykryto jej przypadków. Mimo to hodowcy nie są pewni tego, czy nasz kraj będzie w odpowiedni sposób przygotowany, gdy wirus pojawi się w granicach naszego państwa.
Hodowla14 Paź 2024
Choroba niebieskiego języka (Bluetongue) jest zakaźną chorobą przeżuwaczy, zarówno domowych, jak i dzikich. Zbiera już żniwo u naszych sąsiadów.
Hodowla5 Wrze 2024
Wirus choroby niebieskiego języka rozprzestrzenia się drastycznie po Europie. W Belgii utylizowane są już tysiące owiec, choroba mocno rozprzestrzenia się także w Anglii, Holandii, Francji oraz u naszych sąsiadów - w Niemczech. Polskie władze mówią dziś wprost: to poważne zagrożenie.
Bydło i mleko8 Luty 2020
Czy choroby racic są poważnym problemem, którego nie można bagatelizować?
Bydło i mleko1 Czerw 2016
Gdyby choroba niebieskiego języka wybuchła w Polsce, koszty jej zwalczania dla państwa byłyby ogromne.
Newsy5 Luty 2016
Rolnicy dostaną 290 mln euro. Ma to zrekompensować straty, jakie ponoszą w związku z trudną sytuacją na rynku.
Bydło i mleko24 Luty 2015
U siedmiu cieląt sprowadzonych z Rumunii do powiatu gostyńskiego powiatowy lekarz weterynarii stwierdził wirusa powodującego tzw. chorobę niebieskiego języka.
Newsy3 Luty 2015
W 2015 r. Unia przeznaczy na walkę z chorobami zwierząt łączną kwotę w wysokości około 180 mln euro, czyli o około 20 mln EUR więcej w stosunku do poziomu z 2014 r.
Zdrowie i dobrostan4 Kwie 2012
Nowy wirus Schmallenberga atakuje zwierzęta gospodarskie. Zaburza on układ rozrodczy i powoduje ronienia u małych przeżuwaczy tj. owiec i kóz. Natomiast w przypadku bydła nie daje określonych objawów.
Zdrowie i dobrostan30 Maj 2011
Rolnik, chcąc skutecznie zapobiegać szerzeniu się choroby niebieskiego języka, musi ograniczyć występowanie owadów w oborach, a szczególnie kuczmanów. Jak rozpoznać tę zwierzęcą przypadłość? - Najczęściej obserwowanym objawami są gorączka, zapalenie mięśni, zaczerwienienie, sinienie i obrzęk błon śluzowych jamy ustnej oraz strzyków, na których mogą pojawić się strupy – wyjaśnia lekarz weterynarii.