Wysokie ceny maku. Może go zabraknąć w sklepach
Z 80% plantacji maku nie zebrano plonów. Powód - susza. Podobna sytuacja jest u naszych największych dostawców - na Słowacji i w Czechach.
Rolnik Adam Augustowski z Opatowa pod Sandomierzem (woj. świętokrzyskie) około 15 kwietnia wysiał 24 hektary maku. Nic z tak dużego areału jednak nie zebrał. - Wzeszło dosłownie 5 arów - tłumaczy.
Mało tego. Większą część pola przesiał jeszcze raz w połowie maja, ale bezskutecznie. Susza zrobiła swoje. - Gdy już przyszły deszcze musiałem zlikwidować plantację - wyjaśnia Adam Augustowski.
Podobna sytuacja ma miejsce niestety również u innych producentów maku. Znajomy Augustowskiego z okolicy też miał pole maku wielkości około 30 ha. On również nie miał szans na zbiór. - W naszym rejonie mak może zebrano z 2-3 hektarów - komentuje. Większe szczęście mieli rolnicy posiadający gospodarstwa całkiem na południu kraju. - Tam po 20 maja popadało i to spowodowało, że cokolwiek im powschodziło - mówi Augustowski.
Jak uprawia się mak? Czy jest to opłacalne? Sprawdź TUTAJ
Nasiona maku i zabiegi ochrony roślin kosztowały Augustowskiego około 20 tys. zł. Mimo iż zainwestował w uprawę takie pieniądze, z pomocy suszowej w tej materii nic mu się nie należy.
Czytaj także: Ceny cebuli najwyższe od lat
Nie tylko Polacy mieli w tym roku problem z produkcją maku. W Czechach i Słowacji 85% plantacji zostało zlikwidowanych przez suszę. Jeśli już udało się jakiekolwiek ilości maku zebrać, to jego jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego cena maku znacznie poszybowała do góry. W ciągu dwóch miesięcy wzrosła o 100%, z 7-8 zł/kg do 15 zł/kg.
Ile mak kosztuje na giełdach rolno - spożywczych? Jak podaje Targpiast - hurtownia z Wrocławia mak kosztuje 20 zł/kg.
W 2016 roku do Polski wwieziono 7,9 tys. ton maku (w 2015 roku było to 10,9 tys. ton). Wyeksportowaliśmy natomiast 1,6 tys. ton.