Wypadek przy pracy - kiedy ma miejsce według KRUS?
Kiedy należy się rolnikowi odszkodowanie za wypadek przy pracy?
Pytanie Czytelnika: Żona miała wypłacić pieniądze na zapłacenie rachunku za paszę. Podczas wychodzenia z samochodu na parkingu tuż przy bankomacie potknęła się i złamała nogę. Czy za tego rodzaju nieszczęśliwy wypadek należy się jej odszkodowanie? Nie miał on miejsca na posesji, ale był związany z pracą w gospodarstwie. Jako poświadczenie może posłużyć faktura za zakup paszy z siedmiodniowym terminem płatności. Moim zdaniem podróż do banku po pieniądze na zapłatę za środki do produkcji była w ramach wykonywanej pracy w rolnictwie. Co na to KRUS?
Na pytania odpowiada Adam Minkowski, dyrektor OR KRUS w Poznaniu:
Aby ocenić, czy przytoczone przez pana zdarzenie spełnia przesłanki wypadku przy pracy rolniczej należy przeprowadzić szczegółowe postępowanie. Nie wyklucza się jednak, że zdarzenie, o którym mowa, kwalifikuje się do wypadku przy pracy rolniczej.
Co uważa się za wypadek przy pracy?
Jest to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło podczas wykonywania czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej albo pozostających w związku z wykonywaniem tych czynności:
- na terenie gospodarstwa rolnego, które ubezpieczony prowadzi lub w którym stale pracuje, albo na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym lub
- w drodze ubezpieczonego z mieszkania do gospodarstwa rolnego, o którym mowa w pkt 1, albo w drodze powrotnej lub
- podczas wykonywania poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych
z prowadzeniem działalności rolniczej albo w związku z wykonywaniem tych czynności, lub - w drodze do miejsca wykonywania czynności, o których mowa w pkt 3), albo w drodze powrotnej.
(Pojęcie wypadku przy pracy rolniczej zostało zdefiniowane w art. 11 ust.1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników z późniejszymi zmianami ( Dz. U. z 2017r., poz. 2336)
Należy pamiętać, że definicja wypadku posiada kilka elementów, które muszą wystąpić łącznie, aby dane zdarzenie mogło zostać zakwalifikowane jako wypadek przy pracy rolniczej. Tak więc wypadek powinien: mieć nagły charakter przebiegu zdarzenia, być wywołany przyczyną zewnętrzną i pozostawać w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. Brak choćby jednej z powyżej wymienionych przesłanek spowoduje, że zdarzenie nie będzie mogło być uznane za wypadek.
Za wypadek przy pracy uznaje się szereg czynności związanych z wykonywaniem konkretnej pracy rolniczej, jak również z czynnościami mającymi związek z tą pracą, w tym pokonywaniem drogi do miejsca pracy i drogi powrotnej. Przyjmuje się, że dla ustalenia pełnego związku wypadku z pracą rolniczą niezbędne jest wykazanie, że zdarzenie pozostawało z pracą w związku czasowym, miejscowym oraz funkcjonalnym. Zagadnienie związku wypadku przy pracy jest istotne, ponieważ jego brak lub zerwanie powoduje, iż zdarzenie nie będzie mogło być uznane za wypadek przy pracy, a tym samym pozbawia ubezpieczonego prawa do świadczeń. Zerwanie związku z pracą ma głównie znaczenie w przypadku wszelkich nieplanowanych przerw, w trakcie których ubezpieczony nie świadczy pracy.
Komu przysługuje jednorazowe odszkodowanie?
Prawo do niego ma ubezpieczony (rolnik, domownik, pomocnik rolnika), który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.
Do kiedy zgłosić wypadek przy pracy?
Jeśli zdarzy się wypadek przy pracy rolniczej, należy go zgłosić do najbliższej placówki terenowej Kasy jak najwcześniej, bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia jego zaistnienia.
Kto może zgłosić wypadek?
Zgłoszenia wypadku może dokonać poszkodowany lub inna osoba, bezpośrednio w siedzibie KRUS lub za pośrednictwem poczty, telefonicznie albo pocztą elektroniczną.
Co powinna zrobić osoba poszkodowana?
Osoba poszkodowana lub inna zgłaszająca wypadek powinna w szczególności:
- zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem;
- udostępnić miejsce wypadku i przedmioty związane z wypadkiem;
- wskazać świadków wypadku;
- dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia;
- udzielić informacji i wszechstronnej pomocy pracownikowi Kasy upoważnionemu przez Prezesa Kasy do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.
Jakie działania podejmuje KRUS po zgłoszeniu przez rolnika wypadku?
Po przyjęciu zgłoszenia wypadku właściwa jednostka organizacyjna Kasy ustala, czy poszkodowany podlegał ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w dniu zaistnienia wypadku. Jeżeli tak, niezwłocznie wszczyna postępowanie dowodowe w celu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn wypadku.