Wyniki spółki KGS, grunty KOWR i rolnicze praktyki - rolnik komentuje
Opinie, sugestie, pytania i wymiana doświdczeń - to Wasze komentarze, które regularnie czytamy. W mijającym tygodniu największą uwagę skupiliście na cukrowych wynikach spółki KGS i zastanawialiście się nad gruntami, które trafią niebawem do KOWR-u. Zapraszam do lektury rolniczego komenatrza tygodnia.
Najczęściej komentowany artykuł
Najwięcej komentarzy zamieściliście pod artykułem "Osiągnęli najlepszy wynik w produkcji cukru w ciągu ostatnich 20 lat", który napisała redakcyjna koleżanka Dorota Andrzejewska. Z lektury materiału dowiadujemy, że w minionej kampanii siedem cukrowni, które należą do Krajowej Grupy Spożywczej, wyprodukowały łącznie 917 tys. ton cukru. Artykył wywołał Wasze spore zainteresowanie.
- Polaryzacja kiepska, tak twierdzili, to skąd tyle cukru narobili? - skomentował pan Marek.
Procent polaryzacji to nic innego jak jakość korzeni buraków - im jest on większy, tym większa jest koncentracja cukrów. Zdaniem KGS, w tym roku średnia polaryzacja skupowa wyniosła 16,7%. W Waszych komentarzach twiedziliście, że niejednokrotnie mieliście bardzo niską polaryzację w skupie.
- Dokładnie w ciula nas robią 15,4%, a zawsze miałem ponad 17%, najgorszy wynik od wielu lat - napisał pan Adrian.
Im wyższy jest procent polaryzacji, tym lepszą cenę uzyskuje plantator, rolnik. Jeśli średnia polaryzacja w skupach KGS wyniosła 16,7%, to ilu plantatorów miało ją powyżej 18%?
- Często zdarzało, że było około 14-15%, to ktoś musiał mieć koło 20% - zastanawia się nasz czytelnik, pan Paweł.
Z pewnością rolnicy, którzy mieli bardzo niski procent polaryzacji, zastanawiają się nad powodem tak niskiej oceny. Tym bardziej zastanawiają się, jeśli czytają o bardzo dobrym wyniku produkcyjnym, który jak zaznacza KGS, jest jednym z najlepszych w ponad 20-letniej historii działalności. Być może wynik ten jest efektem lepszej organizacji i współpracy z plantatorami?
- Jak przestali rombać rolnika na burakach to i jest się czym chwalić - odmiennie skomentował pan Janusz.
Jakie jest Wasze zdanie?
Najczęściej komentowany artykuł możesz przeczytać tutaj - kliknij.
Najczęściej komentowany film
Najczęściej komentowanym w mijającym tygodniu filmem był materiał redakcyjnego kolegi, Łukasza Tyrakowskiego, pt. "Oszczędzają 400 ton nawozu. 4 x John Deere w akcji na polu Top Farms". Jak dowiadujemy się z filmu, nowoczesne technologie zastosowane w maszynach, pozwalają przedsiębiorstwu na duże oszczędności. W materiale przedstawiono akcję wysiewu nawozu potasowo-magnezowego Korn-Kali na polu o powierzchni 195 ha należącym do firmy Top Farms. Jednak Wasze komenatrze skupiły się głównie wokół tematu spółki i dzierżawionych tysięcy hektarów.
- Ostatni rok ich w Polsce. Szkoda tylko, że i tak ktoś to przejmie w całości, a w mojej okolicy mają z 2 tys. hektarów - skomentował pan Kamil.
W tym roku do KOWR trafi ponad 37 tys. ha w ramach wygasających umów - o tym pisaliśmy już na naszym portalu (klinij proszę tutaj). Do kogo trafią te grunty?
- Ale mnie śmieszą te komentarze dotyczące odebrania ziemi na której gospodaruje Top Farms. Wy naprawdę myślicie, że ta ziemi trafi do was? Do takiego Mietka i Stacha i będziecie sobie na niej gospodarzyć. W jakim wy świecie żyjecie... - napisała osoba ukrywająca się pod nickiem "piotrekq94".
Jak będzie z tymi gruntami, z pewnością niebawem przekonamy się. Wrócmy jednak do samego filmu i prezentowanym tam rozwiązaniom. Jak zwykle Wasza merytoryczna dyskusja, to wymiana doświadczeń, praktyk - cieszymy się, że nasze filmy wywołują również takie komentarze.
- Czy przy bardzo dobrych warunkach w sezonie takie obniżanie dawek nie zmniejsza plonowania? Jeśli panujemy bardzo dokładnie nawożenie przykładowo 8 ton, a rok pozwoliłby na 8,5-9 to już mamy stratę. Przy takich gabarytach ciągników i wielkości opon to na takim kawałku 195ha to zostaje w ścieżkach z 10 ha - zapytał pan Kamil.
Z odpowiedzią pospieszył pan Krzysztof, który napisał:
- Dawki nie są obniżone, są one dostosowane do zasobności danego poligonu w składniki pokarmowe. Na tym konkretnym polu zakres dawek wynosił 80-160 kg/ha. Jeśli zasobność w potas byłaby niższa, dawka byłaby odpowiednio zwiększona, tak aby wyrównać poziom potasu do określonego poziomu.
Jesteś ciekawy innych komenatrzy? Zapraszmay do obejrzenia filmu. Być może Ty również zechcesz skomentować, zadać pytanie lub podzielić się swoim doświadczeniem?
Najczęściej komentowany w tym tygodniu film możesz obejrzeć tutaj - klknij proszę.
Czytaj, oglądaj, słuchaj i komentuj wiescirolnicze.pl
Zapraszamy do czytania, oglądania i słuchania naszych artykułów, filmów i podcastów. Zachęcamy jednocześnie do komentowania i dyskusji. Wasze zdanie jest dla nas ważne.
Wyraź swoją opinię również w bezpośrednim kontakcie - [email protected]
Podsumowanie rolniczych komentarzy z ubiegłego, 5. tygodnia 2023 roku znadziesz tutaj