Wydłużono czas dla rolników na realizację inwestycji z dotacji
Dla niektórych beneficjentów będzie to trudne, ponieważ są jeszcze rolnicy, którzy czekają na podpisanie umowy o przyznaniu wsparcia. Jak informowaliśmy pod koniec grudnia, samorząd rolniczy wnioskował do resortu rolnictwa o to, by dać rolnikom więcej czasu na przeprowadzenie i rozliczenie inwestycji.
Termin, który zaproponowała Podlaska Izba Rolnicza to 30 czerwiec 2026 r. Minister rolnictwa nie mógł się na to zgodzić. Dał rolnikom jedynie dodatkowe dwa miesiące. To oznacza, że ostateczny termin dla beneficjentów upłynie 31 sierpnia 2025 roku.
Niektórym rolnikom dotacje przepadną?
Istnieje obawa, że niektórzy rolnicy nie będą mieć żadnych szans, by wywiązać się ze zobowiązań w ciągu 8 najbliższych miesięcy. Największe problemy dotyczyć będą inwestycji budowalnych. A to oznacza dla nich, że dotacji nie otrzymają.
- Praca rolników, ich zaangażowanie oraz czas poświęcony na przygotowanie dokumentacji i załączników mogą pójść na marne - stwierdza samorząd rolniczy.
Jakie środki przeznaczono na dotacje do inwestycji w ramach modernizacji gospodarstw rolnych? Wysokość limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań określa załącznik do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 21 listopada 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach lub latach w ramach określonych działań lub poddziałań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.
Ile pieniędzy na Modernizację gospodarstw rolnych?
Zgodnie z nim na wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych na operacje typu Modernizacja gospodarstw rolnych w celu zwiększenia rentowności i konkurencyjności gospodarstw (obszar: rozwój produkcji prosiąt; obszar: rozwój produkcji mleka krowiego, obszar: rozwój produkcji bydła mięsnego, obszar: operacje związane z racjonalizacją technologii produkcji, wprowadzeniem innowacji, zmianą profilu produkcji, zwiększeniem skali produkcji, poprawą jakości produkcji lub zwiększeniem wartości dodanej produktu) w całym kraju przewidziano 2 323 401 907 euro. Jaka kwota z tej puli jeszcze nie została wydatkowana? Ilu rolników, według szacunków, będzie rozliczać inwestycje z PROW 2014 - 2020 jeszcze w 2025 roku? Te pytania zadaliśmy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czekamy na odpowiedzi.
Zmiany w ekoschematach w 2025 r.: limity, katalogi, nowe płatności