Wycofano projekt o zwiększeniu dopłat. Co dalej z ubezpieczeniem upraw?
Przypomnijmy: o planowanych zmianach w ustawie u ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich pisaliśmy jeszcze w kwietniu – kiedy rozpoczęto prace nad wspomnianym projektem.
Założenia były dwa:
- zwiększenie i uregulowanie katalogu upraw, do ubezpieczenia których dopłaca państwo (m.in. o bobowate, słonecznik, facelię, grykę, soję czy zioła)
- zwiększenie dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia - z 65 proc. do 70 proc.
Tutaj przeczytasz więcej: Będą większe dopłaty do ubezpieczenia upraw. Wzrośnie też katalog roślin
Ostatecznie – jak wynika z najnowszych oficjalnych pism na szczeblu rządowym – ministerstwo rolnictwa musiało zrezygnować ze swoich planów.
Dlaczego?
Ministerstwo Finansów sprzeciwiło się zwiększeniu dopłat do ubezpieczenia upraw z 65 proc. do 70 proc.
Jak się okazuje, doszło do rozdźwięku między resortem rolnictwa a resortem finansów.
Ministerstwo Finansów już w czerwcu negatywnie odniosło się do zwiększenia dopłat dla rolników – i zwiększenia wsparcia do ubezpieczenia upraw z 65 do 70 proc.
Bardzo ciekawa jest ówczesna argumentacja:
- (…) Wprowadzenie w bieżącym roku incydentalnego przepisu dotyczącego podwyższenia dopłat do składek z tytułu zawarcia w 2024 r. umów ubezpieczenia z 65 do 70%, może wywołać presję w latach następnych utrzymania dopłat na podwyższonym poziomie, niezależnie od aktualnej sytuacji gospodarczej, wysokości cen energii czy cen nawozów – opisywał, z upoważnienia ministra finansów, Paweł Karbownik, podsekretarz stanu.
Projekt zmian w ustawie miał być ostatecznie procedowany podczas obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów – jednak został zdjęty z obrad 19 września.
Ostatecznie, jak się dowiedzieliśmy, minister rolnictwa Czesław Siekierski, zdecydował się wycofać (pismem z początku października) z planowanych zapisów odnośnie zwiększenia dopłat do ubezpieczenia upraw rolników.
- Jednocześnie mając na uwadze, że po tegorocznej powodzi powinien nastąpić wzrost zainteresowania producentów rolnych ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od skutków ryzyka związanego ze startami spowodowanymi przez niekorzystne zjawiska atmosferyczne, uprzejmie informuję, że odstępuję od projektowanego podwyższenia stawki dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia do 70 % i proponuję pozostawienie ich na poziomie obecnie obowiązującym, tj. 65 % - opisuje minister, prosząc jednocześnie wcześniej w swoim piśmie o to, by w końcu wnieść projekt ustawy pod obrady Stałego Komitetu Rady Ministrów.
Plany zwiększenia limitów odnośnie ubezpieczenia drzew i krzewów owocowych oraz truskawek
Kwestia zwiększenia katalogu roślin jest cały czas "w grze".
Warto ponadto zaznaczyć, że poza wycofaniem się ze zwiększenia dopłat, w projekcie zmian zawarto plany zwiększenia limitów odnośnie drzew i krzewów owocowych oraz truskawek. To także jest jeszcze możliwe.
W praktyce chodzi o podwyższenie limitów stawek za ubezpieczenia upraw drzew i krzewów owocowych oraz truskawek z wartości 9%, 12%, 15% sumy ubezpieczenia w zależności od klasy gleby do 20%, 22% i 25% sumy ubezpieczenia i jednocześnie ograniczono do 3 % wysokość prowizji pobieranej przez pośredników ubezpieczeniowych.
Jak dodaje minister rolnictwa, po przyjęciu przez Stały Komitet Rady Ministrów projektu wspomnianej ustawy - projekt w wersji zawierającej ustalenia z posiedzenia Komitetu zostanie przedstawiony do przyjęcia przez Radę Ministrów.
- Jednocześnie uprzejmie informuję, że w celu dostosowania nowych zaproponowanych w projekcie ustawy rozwiązań w ubezpieczeniu drzew i krzewów owocowych oraz truskawek, zakłady ubezpieczeń powinny już rozpocząć prace nad systemami informatycznymi. Bardzo proszę o pilne włączenie w/w projektu ustawy do porządku najbliższego posiedzenia SKRM.
Dopłaty do ubezpieczenia upraw. Ostatni wzrost miał miejsce osiem lat temu
Warto na koniec zaznaczyć, że ostatnia podwyżka dopłat do składek ubezpieczenia miała miejsce w roku 2016 r. Wówczas podwyższono dopłaty do składek ubezpieczenia z 50% do obecnych 65%.
Ówczesny wzrost dopłat do ubezpieczenia - z 50% do 65% - spowodował, że przez ostatnie lata zwiększyła się powierzchnia upraw ubezpieczonych w Polsce aż o 30 proc. (porównanie lat 2015 i 2023 r.)
Przypomnijmy: w 2023 r. procentowy udział ubezpieczonych upraw w powierzchni upraw ogółem wyniósł 27,1%. To niestety aż o 10 proc. mniej niż w roku 2022.
Ile upraw w Polsce jest ubezpieczanych? Dane za pierwsze półrocze 2024
Z kolei dane za pierwsze półrocze 2024 są jeszcze gorsze – procentowy udział ubezpieczonych upraw w powierzchni upraw ogółem wynosi zaledwie 20,49 proc.
Oto pełne dane:
CZYTAJ TAKŻE: Czy można skrócić karencję przy ubezpieczeniu upraw rolnych?