Wsparcie pieniężne dla producentów malin. Jakie warunki trzeba spełnić?
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że do 31 października będzie przyjmować wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla producentów malin.
Pomoc dla producentów malin
Dofinansowanie będzie udzielane producentowi malin:
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym, średnim albo dużym przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 2022/2472;
- któremu zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy;
- który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
- Pomocy nie przyznaje się producentowi malin, który poniósł szkody w uprawach malin w wysokości co najmniej 70% uprawy malin na powierzchni występowania tej uprawy spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu i który złożył wniosek, o którym mowa w § 13 ust. 1 rozporządzenia, tj. w ramach naboru prowadzonego przez ARiMR od dnia 6.10.2023 r. do dnia 20.10.2023 r. dla producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych powstały, w bieżącym roku, szkody w owocujących uprawach krzewów owocowych i truskawek w wysokości co najmniej 70% na powierzchni występowania tych upraw w wyniku przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu (link do strony naboru) - zaznacza ARiMR.
Producent musi więc zdecydować, o jaką formę wsparcia chce się ubiegać.
Producenci malin. Jak złożyć wniosek o wsparcie?
- Dokumenty należy składać w Biurach Powiatowych Agencji właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta malin w terminie do 31 października 2023 r., na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej - podaje ARiMR.
Za datę złożenia wniosku uważa się:
- w przypadku osobistego złożenia wniosku w kancelarii BP - datę dostarczenia wniosku do kancelarii BP;
- w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego (Poczta Polska) - datę nadania przesyłki (data stempla pocztowego);
- w przypadku złożenia wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP lub za pośrednictwem usługi mObywatel na stronie gov.pl - datę jego nadania.
Jak wysoka będzie pomoc dla producentów malin?
Jak podaje Agencja - wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn deklarowanej przez producenta malin we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich, o których mowa w ustawie o PS WPR 2023-2027, powierzchni upraw malin, nie większej niż 10 ha i stawki pomocy.
Stawka pomocy wynosi:
- 1 250 zł na 1 ha powierzchni upraw malin, na których wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu i w odniesieniu do których producent malin złożył wniosek o udzielenie pomocy.
- 2 500 zł na 1 ha powierzchni upraw malin innych niż powierzchnie upraw malin.
Pomoc będzie wypłacana na rachunek producenta malin, wskazany w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Ważne jest więc, by dane dotyczące rachunku w systemie ewidencji producentów były aktualne.
- Informacje dotyczące rachunku można sprawdzić po zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych ARiMR https://epue.arimr.gov.pl/pl/strona-glowna i wybraniu z paska menu opcji „Mój profil”. Jeśli nr konta jest nieaktualny, należy niezwłocznie dokonać jego aktualizacji poprzez złożenie odpowiedniego wniosku w sposób opisany na https://www.gov.pl/web/arimr/ewidencja-producentow - wyjaśnia ARiMR.
Przeczytaj także: Pieniądze dla plantatorów drzew i krzewów owocowych. Na co można je przeznaczyć?
- Tagi:
- producenci malin
- wsparcie