Wsparcie dochodów związane z produkcją - do młodego bydła. Omawiamy, wyjaśniamy
Wsparcie dochodów związanych z produkcją rolną to forma wsparcia dochodu rolników, której celem jest zabezpieczenie i zwiększenie rentowności rolnictwa.
Wsparcie dochodów związane z produkcją - do młodego bydła
Płatność związana z produkcją - do młodego bydła, ma na celu przeciwdziałanie spadkowi opłacalności produkcji rolnej w gospodarstwach utrzymujących bydło.
Co rozumiemy pod pojęciem młodego bydła?
Główny Urząd Statystyczny wyjasnia, że młode bydło to samce (byczki) i samice (jałówki) bydła domowego (z gatunku Bos taurus oraz Bubalus bubalis i Beefalo) w wieku 1-2 (nie ukończonych) lat z przeznaczeniem na rzeź jeszcze przed ukończeniem 2 roku życia lub do dalszego chowu (na remont stada).
Kto może otrzymać wsparcie?
Wsparcie może otrzymać rolnik aktywny zawodowo, spełniający wymagania minimalne. O tym, kim jest rolnik aktywny zawodowo - przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Do jakiej liczby zwierząt przyznawane jest wsparcie?
Płatność przyznawana jest do liczby zwierząt kwalifikujących się do płatności w gospodarstwie, nie większej niż 20 sztuk.
W przypadku województw, w których średnia wielkość gruntów rolnych jest wyższa od średniej krajowej, tj. dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, opolskiego, podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, do płatności kwalifikują się rolnicy, którzy posiadają co najmniej 3 szt. kwalifikujących się zwierząt.
W pozostałych województwach do płatności kwalifikują się rolnicy, którzy posiadają co najmniej 1 szt. kwalifikujących się zwierząt.
Jakie zwierzęta kwalifikują się do wsparcia?
Do wsparcia kwalifikują się samce i samice gatunku bydło domowe (Bos taurus) w wieku nie więcej niż 24 miesiące; wiek zwierząt ustalany jest na dzień 15 maja w roku złożenia wniosku.
Zwierzęta zgłaszane do płatności, najpóźniej od dnia złożenia wniosku, powinny spełniać wymagania w zakresie identyfikacji i rejestracji.
Wymagany okres przetrzymywania to 30 dni od dnia złożenia wniosku. W tym czasie możliwe jest zastąpienie zwierząt. Zastępujące zwierzęta muszą spełniać warunki kwalifikowalności. Rolnik, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia, musi wejść w posiadanie nowego zwierzęcia oraz poinformować o zastąpieniu kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Możliwe jest również zastąpienie danej sztuki inną, przebywającą do tej pory w gospodarstwie.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Płatność realizowana jest jako roczna do sztuki zwierzęcia. Szacunkowa wysokość stawki: ok. 74-76 euro/szt., czyli około 352 zł/szt. (pamiętajmy o zmiennym kursie euro, od którego zależy przeliczenie szacowanej wartości na złotówki).
Ekoschematy - jak i kiedy składamy wniosek, czy wymagany jest plan wieloletni?
Zachęcamy do zapoznania się również z podstawowymi informacji dotyczącymi ekoschematów - m.in. o tym, czy jest wymagany plan wieloletni, oraz kiedy, w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek? Wystarczy kliknąć tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
O ekoschemacie z integrowaną produkcją roślin przeczytasz tutaj - kliknij i przeczytaj.