Wsparcie dochodów związane z produkcją - do owiec. Omawiamy, wyjaśniamy
Wsparcie dochodów związanych z produkcją rolną to forma wsparcia dochodu rolników, której celem jest zabezpieczenie i zwiększenie rentowności rolnictwa.
Wsparcie dochodów związane z produkcją - do owiec
Jakminformuje resort rolnictwa, "Wsparcie dochodów związane z produkcją - do owiec" przeciwdziała spadkowi opłacalności produkcji rolnej w gospodarstwach utrzymujących owce, zapewnia stabilność dochodów rolników i poprawia konkurencyjność oraz przyczynia się do utrzymania produkcji w tym sektorze.
Kto może otrzymać wsparcie?
Wsparcie może otrzymać rolnik aktywny zawodowo, spełniający wymagania minimalne. O tym, kim jest rolnik aktywny zawodowo - przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Dodatkowym warunkiem jest to, by rolnik posiadał co najmniej 10 sztuk kwalifikujących się zwierząt.
Jakie zwierzęta kwalifikują się do wsparcia?
Wsparciem tym zostały objęte maciorki owcze (Ovis aries) w wieku co najmniej 12 miesięcy - wiek zwierząt jest ustalany na dzień 15 maja w roku złożenia wniosku.
Zwierzęta powinny spełniać wymagania w zakresie identyfikacji i rejestracji najpóźniej od 15 marca w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności.
Wymagany okres przetrzymywania to od 15 marca do 15 kwietnia w roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności. W tym czasie możliwe jest zastąpienie zwierząt. Rolnik, w terminie 14 dni od dnia wystąpienia zdarzenia powodującego konieczność zastąpienia zwierzęcia, musi wejść w posiadanie nowego zwierzęcia oraz poinformować o zastąpieniu kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Możliwe jest również zastąpienie danej sztuki inną, przebywającą do tej pory w gospodarstwie.
Jakie wsparcie można otrzymać?
Płatność realizowana jest jako roczna do sztuki zwierzęcia. Szacunkowa wysokość stawki: ok. 26 euro/szt., czyli około 123 zł/szt. (pamiętajmy o zmiennym kursie euro, od którego zależy przeliczenie szacowanej wartości na złotówki). Wsparcie wypłacane jest do wszystkich kwalifikujących się zwierząt w gospodarstwie (brak limitu).
Ekoschematy - jak i kiedy składamy wniosek, czy wymagany jest plan wieloletni?
Zachęcamy do zapoznania się również z podstawowymi informacji dotyczącymi ekoschematów - m.in. o tym, czy jest wymagany plan wieloletni, oraz kiedy, w jaki sposób i gdzie złożyć wniosek? Wystarczy kliknąć tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Zobacz, jakie jeszcze inne wsparcia przewiduje ministerstwo - kliknij proszę tutaj.