Wnioski o dopłaty możliwe w formie papierowej
Jeśli rolnik nie będzie mógł złożyć wniosku o dopłatę bezpośrednią przez Internet, będzie mógł to uczynić w tradycyjny sposób.
Unia Europejska wymaga od Polski, by od 2018 roku wszyscy rolnicy składali wnioski o dopłaty unijne drogą elektroniczną. Obowiązek taki zaproponowano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw. Spełnienie tego wymogu w naszym kraju wydaje się jednak nierealne. Do tej pory uwaga! tylko 1% gospodarzy składało dokumenty przez Internet.
W związku z tym organizacje samorządowe apelowały do ministerstwa rolnictwa, by umożliwić rolnikom także przesyłania wniosków pocztą czy przekazywanie ich osobiście w biurach powiatych ARiMR.
Czytaj także: Zaliczki dopłat bezpośrednich. Kto nie dostał 70%?
Jak podaje Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) nadal możliwe będzie złożenie wniosku w formie papierowej, jednak rozwiązanie to będzie dostępne tylko dla tych rolników, którzy nie są w stanie złożyć wniosku w wersji elektronicznej. - Przewiduje się także pozostawienie uproszczonego trybu ubiegania się o przyznanie płatności, dostępnego dla rolników, których sytuacja nie zmieniła się względem roku 2017. Rolnicy tacy, w terminie od dnia 15 lutego do dnia 14 marca 2018 r., zobowiązani będą do złożenia oświadczenia o braku zmian względem zeszłorocznego wniosku - podaje KRIR.
Samorząd rolniczy wyraził obawy, co do przygotowania służb ARiMR i systemu informatycznego do obsługi tak wielkiej liczby wniosków w krótkim okresie czasu.
Szczególnie, że w wielu miejscowościach brak jest jeszcze dostępu do szybkiego internetu.
Izby rolnicze (KRIR) zaznaczają, że chcą pomagać rolnikom przy wypełnianiu wniosków obszarowych.
- Dlatego chcemy włączyć się w omawiany obowiązek i mieć możliwość korzystania z bezpłatnych szkoleń tak jak pracownicy ODR-ów oraz korzystania z PT PROW 2014-2020 za wypełnienie wniosków o płatności bezpośrednie i rolnośrodowiskowe rolnikom - dodaje KRIR.