WIR wnioskuje o zmianę definicji wiosennych przymrozków
Według przepisów rolnik może ubiegać się o odszkodowanie, gdy przymrozki zniszczą uprawę po 15 kwietnia. Według samorządu rolniczego - okres ochronny powinien rozpocząć się wcześniej.
A wynika to postępujących zmian klimatu, które powodują, że siewy upraw polowych mają miejsce wcześniej niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Z wnioskiem o zmianę definicji wiosennych przymrozków, określoną w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich do MRiRW wystąpił zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Prezes WIR Piotr Walkowski argumentuje, że obecnie mamy do czynienia z łagodnym przebiegiem zimy z niewielkimi opadami śniegu i deszczu oraz stosunkowo wysokimi temperaturami powietrza w okresie przedwiośnia, a to skutkuje przyśpieszeniem rozpoczęcia wegetacji roślin nawet o 2-3 tygodnie.
Czytaj także: Rzepak zaczął kwitnąć. Jeśli nie spadną deszcze, może być z nim źle
- Konieczność jak najefektywniejszego wykorzystania skromnych zimowych zapasów wody glebowej skłania większość rolników do podejmowania decyzji o wcześniejszych siewach roślin jarych i wcześniejszym sadzeniu ziemniaków - podaje WIR.
Jednak mimo ocieplania się klimatu, nie maleje zagrożenie uszkadzania roślin przez wiosenne przymrozki. Ustawa z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich stanowi, że przymrozki wiosenne oznaczają szkody polegające na całkowitym lub częściowym zniszczeniu roślin lub całkowitej utracie plonu lub jego części spowodowane przez obniżenie się temperatury poniżej 0C dopiero od dnia 15 kwietnia do dnia 30 czerwca.
Zapis ten oznacza w praktyce, że rolnik nie może ubiegać się o odszkodowanie z tytułu zawartego ubezpieczenia, jeżeli uprawa została zniszczona przez przymrozek, który wystąpił przed tą datą.
- Należy przypuszczać, że kilkanaście lat temu, gdy pisano ustawę, 15 kwietnia był dniem zakończenia siewu większości roślin jarych i wcześniej występujące przymrozki jeszcze nie zagrażały uprawom. Tymczasem w latach ostatnich siewy większości roślin jarych kończą się już pod koniec marca - tłumaczy WIR.