Większe opady dopiero w październiku
IMGW-PIB przygotował eksperymentalną prognozę długoterminową temperatury i opadów na kolejne cztery miesiące - od lipca do października.
Lipiec - temperatura powyżej normy
W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Dla najchłodniejszego Zakopanego wynosi ona 15,7 - 16,2 st. C, a dla najcieplejszego Opola 19,4 - 20,3 st. C.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej, która najniższa jest dla Gorzowa Wielkopolskiego 45 - 88 l/m kw.
Sierpień - temperatura powyżej normy
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej. Dla najchłodniejszego Zakopanego 14,8 - 15,9 st. C, a dla najcieplejszego Opola 18,8 - 19, 5 st. C.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, która najniższa jest dla Torunia 35 - 78 l/m kw.
Wrzesień - tylko na północnym wschodzie temperatura w normie
Średnia miesięczna temperatura powietrza powinna się kształtować powyżej normy wieloletniej. Tylko na północnym wschodzie - w pasie od Gdańska przez Olsztyn do Suwałk - średnia miesięczna temperatura powietrza możliwa w zakresie normy, która dla Suwałk wynosi 12,0 - 13,2 st. C.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, która najniższa jest dla Poznania 28 - 43 l/m kw.
Październik - opady powyżej normy
W całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej z najchłodniejszym Zakopanem 5,4 - 7,6 st. C.
Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej, która najniższa jest dla Torunia 18 - 40 l/m kw., a najwyższa dla Zakopanego 59 - 102 l/m kw.