Więcej mleka, większe kary
Rolnicy dostarczają coraz więcej mleka do mleczarni. Agencja Rynku Rolnego przestrzega przed karami za przekroczenie limitów.
Tylko w czerwcu do podmiotów skupujących trafiło 917,7 mln kg mleka. Jest to o 7,6 procenta więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy ilość skupionego mleka ukształtowała się na poziomie wyższym o 6,78% niż w tym samym okresie roku 2013/2014. „Stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 3 miesiącach roku kwotowego 2014/2015 wyniósł około 27,84%. Natomiast szacunkowy stopień wykorzystania kwoty krajowej dostaw ukształtował się na poziomie 27,61%” - czytamy w komunikacie prasowym Agencji Rynku Rolnego.
ARR przestrzega, że w sytuacji, gdy nadal będzie rosła produkcja mleka, prawdopodobieństwo przekroczenia przez Polskę kwoty krajowej może wynieść około 8%, co skutkować będzie koniecznością zapłacenia kary w wysokości znacząco wyższej niż prognozowana opłata za rok kwotowy 2013/2014. - Trzeba liczyć się z tym, że nieuchronnie będziemy płacili, jeśli teraz mamy 1,7% przekroczenia kwoty mlecznej, to kara może wynieść około 30 groszy za każdy kilogram. To można sobie policzyć, jak przekroczenie będzie 8-procentowe, to ta opłata będzie znacznie wyższa - wyjaśnia Janusz Namysłowski, prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jarocinie.
Zaznacza, że w Jarocinie skup mleka nie wzrósł tak znacząco jak w skali kraju, ale w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku do mleczarni trafiło go więcej o około 4%. W ocenie prezesa OSM w Jarocinie wielu hodowców bydła mlecznego przygotowując się do zniesienia kwotowania (co nastąpi od kwietnia 2015 r.), zwiększa produkcję. - Od ubiegłego roku z powodu wyższych cen jest boom w produkcji mleka. Hodowcy zwiększyli podstawowe stado i teraz są tego efekty - uważa Namysłowski.
Stada zwiększają przede wszystkim więksi producenci, a najbardziej ci, którzy zmodernizowali obory i obniżyli koszty produkcji. Mogą oni zapewne liczyć na wyższe ceny od przedsiębiorstw odbierających mleko. Jeśli na rynku będzie za dużo mleka, to na pewno spadnie jego cena w skupie.