Walka z ASF. Jakie działania podejmie ministerstwo rolnictwa?
- Trzeba ustalić, jakie podjąć działania w zakresie walki z ASF i odbudowy pogłowia trzody chlewnej. Potrzebna jest także zmiana podejścia części rolników, uświadomienia im, jak ważne jest przestrzeganie zasad bioasekuracji - mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski na spotkaniu w Inspektoracie Weterynarii w Poznaniu.
Procedury bioasekuracji są kluczowe w walce z ASF
Minister rolnictwa powiedział, że trzeba ustalić, co zrobić, aby odbudować populację świń. Zauważył też, że po usunięciu ASF z hodowli problem zazwyczaj nie wraca.
- Nie należy straszyć ASF-em, ale też nie można go ukrywać - stwierdził minister.
Czesław Siekierski dodał, że rolnicy często nie zdają sobie sprawy, że niewinna czynność, jak pójście na grzyby, może mieć poważne skutki.
Szef resortu podkreślił, że rolnicy muszą wiedzieć, że procedury bioasekuracji są bardzo ważne, ponieważ powstały na podstawie analiz i doświadczeń.
- Rozumiem, że każdy kieruje się własnym interesem. Może też sądzić, że jego ten problem nie dotyczy. Jednak konkretne przypadki świadczą o tym, że wyłamywanie się z obowiązujących zasad bioasekuracji nie jest dobrą drogą - powiedział minister.
Środki na walkę z ASF i pomoc dla rolników
- To dobry moment - teraz, gdy trwa ustalanie budżetu na rok 2025, żeby zabezpieczyć środki na wzmożoną pracę służb i na pomoc dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - powiedział minister Siekierski.
Szef resortu rolnictwa przypomniał również o swojej wczorajszej rozmowie z Ministrem Finansów.
- Rozmawialiśmy o szkodach i stratach rolników oraz możliwościach wsparcia. Podkreśliłem, że próba oszczędzania w tym obszarze i brak wsparcia rolników, a co za tym idzie, niezachowanie ciągłości produkcji, przyniesie negatywne skutki w przyszłości. Powiedziałem jasno, że jeżeli walczę o sprawy rolników, to walczę o dobro całego kraju - poinformował minister.
Czesław Siekierski powiedział także o trwających rozmowach z Ministerstwem Środowiska i Klimatu ws. stanu pogłowia dzików, także o problemach związanych z innymi dzikimi zwierzętami.
Jakie są przyczyny wzrostu liczby ognisk ASF?
Minister Siekierski stwierdził, że przyczyny wzmożonej liczby zachorowań świń na ASF mogą być bardzo różne: np.:
- okres wakacyjny i wzmożony ruch w lasach,
- wysokie temperatury,
- obniżona odporność świń, w
- wielkość hodowli,
- kwestia zastosowania lub nie dodatkowego elementu ryzyka w postaci ściółki.
- Jednak jedno jest pewne: łamanie procedur bioasekuracji przynosi szkody - zauważył minister.
Zapobieganie i zwalczanie ASF - planowane działania
Sekretarz stanu Jacek Czerniak i Michał Kołodziejczak spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych oraz Głównego Lekarza Weterynarii, aby omówić walkę z afrykańskim pomorem świń (ASF) w Polsce.
Podczas spotkania rozmawiali o ważnych działaniach, które trzeba podjąć w walce z ASF u świń i dzików. Podkreślili, że trzeba realizować wcześniejsze zobowiązania i kontynuować działania przeciwko chorobie u dzików. Jednym z głównych tematów było zakończenie prac nad krajowym planem zarządzania populacją dzików, który ma pomóc w zapobieganiu i zwalczaniu ASF. Plan powstał we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska i czeka na zatwierdzenie.
Omówiono również potrzebę większej liczby kontenerów chłodniczych na tusze odstrzelonych dzików oraz wykorzystanie wyszkolonych psów do poszukiwania padłych dzików. Zdaniem uczestników, psy zwiększają efektywność takich poszukiwań.
Przeczytaj także: Ziemniaki pobiły kolejny rekord ceny, mocno podżytorożało
- Tagi:
- ASF u świń
- ASF u dzików