Usługi rolnicze. Skorzystał z dotacji i kupił sprzęt za milion złotych [VIDEO]
Wejście w sektor usług rolniczych dla tego młodego rolnika było strzałem w dziesiątkę! Gospodarze ustawiają się w kolejkach!
Usługi rolnicze. Nowy ciągnik i wóz asenizacyjny
Bartosz Ludwiczak z Nowej Wsi Królewskiej w Wielkopolsce od kilkunastu już lat wykonuje zewnętrzne usługi dla innych rolników. Na tę działalność pozyskał środki unijne kilkukrotnie.
- Z pierwszego programu skorzystałem w 2012 roku. Wówczas rozpocząłem działalność. Rok później otrzymałem środki na mikroprzedsiębiorstwo, a w 2016 roku skorzystałem z programu rozwój usług rolniczych - opowiada Bartosz Ludwiczak.
W ramach ostatniego dofinansowania, które wynosiło 486 tys. zł, rolnik nabył ciągnik marki New Holland z wozem asenizacyjnym i aplikatorem doglebowym talerzowym marki Joskin oraz ładowarkę teleskopową. Sprzęt do jego gospodarstwa trafił w 2019 roku.
- Uważam, że warto startować o dotacje, tylko trzeba mieć pomysł na biznes - twierdzi Bartosz Ludwiczak.
Usługi rolnicze. Zainteresowanie wśród rolników będzie rosło
W jego opinii branża usług rolniczych prężnie się rozwija.
- Ten, kto posiada odpowiedni sprzęt ma sporo klientów. W naszym rejonie z zewnętrznych usług korzysta większość rolników. Do tych, którzy mają dobry siewnik lub wóz asenizacyjny ustawiają się kolejki rolników. Nie da się ukryć, że gospodarzom często bardziej opłaca się skorzystać z usług, niż kupować maszynę. Jeśli ktoś ma 20 ha to nie kupi takiego sprzętu, bo to nie jest uzasadnione ekonomicznie, spłacałby to trzy pokolenia. A usługi można zrobić porządnym wypożyczonym sprzętem. Pamiętajmy, że dobry sprzęt kosztuje. Na siewnik i do tego odpowiedni ciągnik trzeba wydać milion złotych. Dlatego nie ma sensu tego kupować, jeśli miałoby pracować na 50 hektarach - komentuje Bartosz Ludwiczak.
Rozwój usług rolniczych. Nabór wniosków trwa!
Do 21 października Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o dotacje na rozwój usług rolniczych.
- W 2022 roku zostały wprowadzone pewne zmiany korzystnie wpływające na liczbę złożonych wniosków, ponieważ z tego programu moga skorzystać osoby, które rozpoczynają działalność gospodarczą. Poza tym doszły nowe kody PKD, czyli rodzaje działalności, na które można pozyskać środki - mówi Mateusz Bukowski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału ARiMR w Poznaniu.
Dotychczas brane pod uwagę było tylko wsparcie na prowadzenie usług związanych z rolnictwem. W tej edycji wachlarz działalności objętych wsparciem rozszerzony został o usługi leśne, a także o usługi związane z rolnictwem w zakresie zabezpieczenia lub utrzymania urządzeń wodnych lub wykorzystania technologii cyfrowych. Można również ubiegać się o pomoc na działalność związaną z rolnictwem i leśnictwem w zakresie mycia i dezynfekcji.
Usługi rolnicze. Kto może ubiegać się o wsparcie?
Podobnie jak w poprzednich latach z dofinansowania będzie mogła skorzystać osoba fizyczna, prawna czy jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej.
Na realizację projektów z zakresu usług melioracyjnych, mycia i dezynfekcji oraz wykorzystania technologii cyfrowych o pomoc mogą ubiegać się podmioty, które już wykonują określony rodzaj działalności gospodarczej, jak również podmioty, które taką działalność dopiero zamierzają podjąć, poprzez rozszerzenie oferowanych usług. Beneficjentem w tych zakresach usług mogą być także osoby, które zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej np. po raz pierwszy.
Usługi rolnicze. Jaka kwota dofinansowania?
Maksymalna kwota wsparcia wynosi 500 tysięcy złotych na jednego beneficjenta. Refundacji będzie podlegać standardowo maksymalnie 50 procent udokumentowanych, kwalifikowanych kosztów inwestycji. Natomiast w przypadku działalności związanej z zabezpieczaniem lub utrzymaniem urządzeń wodnych i tej z wykorzystaniem technologii cyfrowych będzie to 65 procent.
Nowości w obecnej edycji „Rozwój przedsiębiorczości - rozwój usług rolniczych”
W rozpoczynającym się wkrótce naborze wachlarz działalności objętych wsparciem rozszerzony został o:
-
usługi leśne,
-
usługi związane z zabezpieczeniem lub utrzymaniem urządzeń wodnych.
-
usługi dotyczące mycia i dezynfekcji (na przykład specjalistyczne sprzątanie budynków i obiektów przemysłowych)
-
usługi związane z wykorzystaniem technologii cyfrowych (na przykład działalność związana z oprogramowaniem).
W przypadku usług związanych z rolnictwem i tych dotyczących leśnictwa, działalność musi być prowadzona przez okres co najmniej 24 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Czytaj także: