KGW. Jakie dotacje otrzymują z ARiMR? Co za nie robią? [VIDEO]
W Wielkopolsce jest najwięcej KGW w całym kraju. Poznajcie najlepsze z najlepszych!
II Piknik Wielkopolskich Kobiet Gospodarnych, który odbył się na początku października w Marszewie, był doskonałą okazją do rozmowy z paniami, na temat ich organizacji oraz tego, jak postrzegają dotacje z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
- W 1991 roku reaktywowałyśmy nasze KGW i działałyśmy przy OSP. A w 2018 roku, wtedy, gdy był nabór do kobiet gospodarnych, myśmy też zgłosiły się, żebyśmy mogły na własnym rachunku pracować. Ta dotacja z Agencji pozwoliła nam się rozwinąć. Unowocześniłyśmy kuchnię i całe zaplecze, które nam jest potrzebne do organizacji różnych imprez. A tych imprez robimy dosyć dużo - mówi Teresa Łazarek, przewodnicząca KGW Chełmce.
Teresa Łazarek, podobnie, jak wiele innych przedstawicielek kół gospodyń wiejskich, zapowiada, że w kolejnych latach razem z koleżankami będą wnioskować o pieniądze z KGW.
- Nasze KGW powstało bardzo niedawno, bo w 2018 roku, kiedy pojawiła się możliwość rejestracji w Agencji na podstawie ustawy, która na ten czas wyszła. Nasze kolo liczy w tej chwili 47 członków. Działamy w bardzo małej miejscowości. Mieliśmy możliwość zagospodarowania działki na potrzeby sołectwa. Nie mieliśmy funduszy i skąd ich pozyskiwać. Mieliśmy, co prawda, fundusz sołecki, ale został on w całości przeznaczony na budowe świetlicy. Ale trzeba było tę świetlicę jakoś wyposażyć. I pojawiła się możliwość zawiązania KGW. Dzięki dotacjom z Agencji mogliśmy kupić całe wyposażenie naszej świetlicy. Później mogliśmy sobie pozwolić na wycieczki, byliśmy już na trzech. Te nasze piękne stroje też są kupione ze środków z dotacji - opowiada Justyna Kazimierska, przewodnicząca KGW Stare Grądy.
Jak przekonuje Mateusz Bukowski, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu, KGW przeżywają obecnie renesans.
- KGW są mocą sprawczą wiele wydarzeń, jakie mają miejsce na terenach wiejskich. Biorąc pod uwagę całą Polskę, to właśnie w Wielkopolsce jest najwięcej KGW. Obecnie działa ich 1650 - mówi Mateusz Bukowski, dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu.
W tym roku KGW w całej Polsce mogły zawnioskować o łączną kwotę wynoszącą 70 mln zł.
- Natomiast od 2018 do 2021 roku, czyli przez 4 lata Agencja wypłaciła kołom gospodyń wiejskich 134 mln zł - tłumaczy Mateusz Bukowski.
W tym roku w Pikniku Wiekopolskich Kobiet Gospodarnych wzięło udział 25 Kół Gospodyń Wiejskich z województwa wielkopolskiego. Ponownie, do udziału w wydarzeniu zaproszenie otrzymały koła z poszczególnych powiatów Wielkopolski, które zwyciężyły w etapie powiatowym konkursu kulinarnego „Skarby wielkopolskiej spiżarni”. Organizatorem konkursu jest Wielkopolski Oddział Regionalny ARiMR. Zadaniem uczestników było przygotowanie regionalnego przetworu z polskich owoców lub warzyw, charakterystycznego dla regionu działania KGW wraz z opisem receptury. Konkurs był podzielony został na dwa etapy. Pierwszy, odbywał się w każdym powiecie województwa wielkopolskiego, a zwycięzcy (zdobywcy I miejsca w każdym z powiatów) przeszli do etapu wojewódzkiego, który wyłonił trzy najlepsze prace konkursowe.
Konkurs kończy się uroczystym wręczeniem nagród, podczas Pikniku Wiekopolskich Kobiet Gospodarnych, który towarzyszy Jesiennym Targom Rolno-Ogrodniczym AGROMARSZ „Przyjazna energia w domu i zagrodzie”.
Kto wygrał w tym roku?
Pierwsze miejsce otrzymało KGW w Krzycku Małym "Gotowe na wszystko" z powiatu leszczyńskiego, które przygotowało „Dżem morelowo-truskawkowy z czarnym bzem i rozmarynem”.
Drugie miejsce przypadło Stowarzyszeniu „Tanibórz i już” z powiatu poznańskiego i ich produktowi: „Marmoladzie śliwkowo-borówkowej z pomidorem”, a podium uzupełniły gospodynie z powiatu słupeckiego KGW w Augustynowie za „Korzenne gruszki”.
ARiMR zdecydował się o przyznaniu trzech wyróżnień, które otrzymały: KGW w Cichej Górze, KGW Wilkowyjki w Wilkowie i KGW Brzezie.
Najpiękniejsze stroje podczas II Pikniku Wielkopolskich Kobiet Gospodarnych zaprezentowały Panie z KGW w Witaszyczkach, a nagrodę za najładniejszy wystrój stoiska odebrały gospodynie z KGW Szklarka Myślniewska.
Wiecej zdjęć z II Pikniku Wielkopolskich Kobiet Gospodarnych TUTAJ.