Młody rolnik a użyczenie maszyn – o czym musisz pamiętać?
Młody Rolnik, który rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego, często nie posiada własnego zaplecza technicznego. Co może zrobić w takiej sytuacji? Jedną z możliwości jest korzystanie z maszyn swoich rodziców na zasadzie użyczenia lub nieodpłatnego świadczenia przez nich usług. Trzeba jednak pamiętać, że może się to wiązać z pewnymi obowiązkami podatkowymi.
Składając wniosek o premię dla młodych rolników, trzeba wskazać, na jakiej podstawie będzie wykorzystywało się maszyny rolnicze. Jedną z opcji jest np. użyczenie maszyn lub nieodpłatne świadczenie usług rolniczych przez rodziców. Trzeba pamiętać, że do wniosku o premię konieczne jest dołączenie np. umowy użyczenia.
– Użyczenie maszyn lub nieodpłatne świadczenie usług rolniczych przez rodziców to dobre rozwiązanie dla młodych rolników, którzy nie posiadają swojego sprzętu. Ale trzeba pamiętać o możliwych obowiązkach podatkowych – mówi Martyna Pawlak, księgowa Agraves.
Młody rolnik a użyczenie od płatnika VAT
Jeśli rodzic, który jest czynnym podatnikiem VAT, użycza sprzęt młodemu rolnikowi, musi odprowadzić podatek VAT do Urzędu Skarbowego z tytułu nieodpłatnego użyczenia.
– Podatnik, czyli rodzic, sam musi wycenić wartość tego użyczenia oraz wykazać to w deklaracji podatkowej. Podstawą opodatkowania takiej nieodpłatnej czynności jest wartość rynkowa świadczonej usługi najmu – wyjaśnia Martyna Pawlak.
Nieodpłatne świadczenie usług przez rodziców
Alternatywnym rozwiązaniem dla młodych rolników jest nieodpłatne świadczenie usług przez ich rodziców, którzy są czynnymi podatnikami VAT. W praktyce w takiej sytuacji rodzic swoim sprzętem wykonuje nieodpłatnie usługę (np. siew) na polu młodego rolnika.
– W takim przypadku rodzic również powinien wycenić swoją pracę oraz odprowadzić od niej podatek. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega każde nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika, jego pracowników, wspólników oraz każde nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza – mówi Martyna Pawlak.
I dodaje: – Świadczone nieodpłatnie usługi dla celów innych niż działalność gospodarcza należy opodatkować bez względu na to, czy przy ich nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku czy też nie. Podstawą opodatkowania takiej nieodpłatnej czynności jest koszt świadczenia usług przez podatnika.
Jak młody rolnik ma udokumentować działania?
Trzeba również pamiętać o udokumentowaniu zarówno nieodpłatnego świadczenia usługi, jak i użyczenia maszyn. Z założenia dla tego typu transakcji nie wystawia się faktury VAT, a ustawa o VAT nie precyzuje tego zagadnienia.
– W związku z tym można udokumentować takie czynności dowodem wewnętrznym, a następnie wprowadzić do ewidencji sprzedaży VAT naliczone wartości netto oraz podatku należnego – wyjaśnia Martyna Pawlak.
Użyczenie sprzętu od rolnika ryczałtowego
O wiele prostsza jest sytuacja w przypadku użyczenia maszyn od rolnika ryczałtowego. W takim przypadku ani młody rolnik, ani rolnik użyczający sprzęt nie muszą martwić się odprowadzaniem podatku VAT.