Nowa generacja przystawek do kukurydzy od Claas. Rovio 4 w trzech wersjach
Rovio 4 od firmy CLAAS to nowa generacja przyrządów roboczych dostępna dla kombajnów Evion, Trion i Lexion.
Rovio 4. Różne modele nowych przystawek do zbioru kukurydzy od firmy Claas
Jak wylicza producent, nowe przystawki do kukurydzy dostępne są w trzech wersjach: z sześcioma, ośmioma oraz dwunastoma rzędami.
Modele 6- i 8-rzędowe posiadają odstęp między rzędami 70, 75 i 80 cm, z kolei model Rovio 12-rzędowy ma odstęp między rzędami 70 i 75 cm. Warto dodać, że modele 6-i 8-rzędowe występują zarówno w wersji składanej jak i sztywnej.
Lepsza przepustowość w Rovio 4 od Claas
Wśród nowości, jakie zastosowano w przystawkach Rovio 4 warto zwrócić uwagę m.in. na ulepszenie kwestii przepustowości co, według wyliczeń producenta, pozwala na zwiększenie wydajności względem poprzedniego modelu aż o 30 proc.
- Liniowe walce zrywacza o zwiększonej prędkości obrotowej i równomiernej prędkości przeciągania dbają o to, aby kolby były zbierane czysto i bez strat w każdych warunkach zbioru oraz aby jak najmniej innych części roślinnych przedostawało się do kombajnu, niepotrzebnie obciążając układ oddzielania i czyszczenia. Cztery przykręcane noże na walec zrywacza są pokryte odporną na zużycie powłoką z węglika wolframu. Dzięki podwyższonej ochronie przed przeciążeniem przekładni zrywacza i walca wciągającego możliwe jest przetwarzanie większych ilości plonów - wyliczają przedstawiciele Claas.
Kołpaki w Rovio 4
Warto zwrócić uwagę na samą konstrukcję kołpaków - zarówno w kontekście konserwacji jak i pracy.
Jak wylicza Claas, zamontowane w kołpakach części zużywalne, na przykład blachy ścieralne, można w razie potrzeby łatwo wymienić, a końcówki mają możliwość szybkiej i beznarzędziowej regulacji wysokości za pomocą prostego mechanizmu śrubowego. Kołpaki można ponadto składać bez użycia narzędzi. Konserwację ułatwia zastosowanie tylko jednej centralnej komory olejowej.
Przystawki Rovio 4 pozwalają ponadto na pracę z wyższymi prędkościami.
- Zmodyfikowane czuby kołpaków o płaskim kącie natarcia 17 stopni dzięki swojej innowacyjnej konstrukcji chronią rośliny nawet w trudnych warunkach lub podczas pokonywania zakrętów, a także umożliwiają jazdę z wyższymi prędkościami. Nowy design kołpaków sprzyja również zbiorom wyległej kukurydzy. Opcjonalnie dostępne są boczne ślimaki do wyległej kukurydzy. Odstępy między płytami zrywacza można regulować hydraulicznie z fotela operatora, aby dostosować je do warunków zbioru - wyliczają przedstawiciele Claas.
Siekacze w przystawkach do kukurydzy Rovio 4 od Claas
Nowo rozmieszczone, zintegrowane siekacze poziome odpowiadają za równomierne i precyzyjne siekanie nawet przy dużych prędkościach roboczych.
- Ostrzone z trzech stron noże z powłoką z węglika wolframu zapewniają przy tym precyzyjne i efektywne cięcie przy niskim zapotrzebowaniu na moc, w czym pomaga optymalnie dostosowana liczba obrotów łańcuchów wciągających, walców zrywacza i siekacza - wyliczają przedstawiciele Claas.
Mówiąc o resztkach pożniwnych warto wspomnieć, że Rovio także ma w ofercie model z tzw. Stubble Cracker - to dobrze już znane rozwiązanie z dodatkowym rozdrabniaczem bijakowym, który zapewnia jeszcze doskonalsze rozdrobnieni resztek pożniwnych, co ma niebagatelne znaczenie przy walce z omacnicą prosowianką, czyli jednym z głównych szkodników i "wrogów" kukurydzy.
Rovio 4 - konwersja na inne zbiory
Jak zapewniają przedstawiciele Claas konwersja przystawki na zbiór słonecznika jest szybka i łatwa: Po obróceniu łańcucha wciągającego do zamontowania pozostają jedynie nieruchome noże na płytach zrywacza, boczne podwyższenia kołpaków i podwyższenie ściany tylnej.
Nowy adapter umożliwia ponadto połączenie zrywacza z sieczkarnią polową JAGUAR na potrzeby zbioru całych kolb na kiszonkę.
Większa wydajność i odciążenie operatora: Auto Contour i Auto Pilot.
Ważna jest oczywiście automatyzacja pracy i jej precyzyjność. Odpowiadają za to odpowiednie systemy.
- Auto Contour umożliwia precyzyjne, automatyczne dostosowanie poprzeczne i wzdłużne do podłoża poprzez aktywne wykrywanie jego nierówności za pomocą pałąka kopiującego, który jest teraz przesunięty o jeden rząd do wewnątrz, dzięki czemu pracuje wyjątkowo niezawodnie także na krawędziach łanu. Siłowniki hydrauliczne na kanale wciągającym natychmiast przekształcają informacje z czujników, regulując wyrównanie poprzeczne i wysokość cięcia. Żądaną wysokość cięcia można w łatwy sposób ustawić w Cebis - wyliczają przedstawiciel Claas.
Na potrzeby zautomatyzowanego prowadzenia dostępny jest zintegrowany Auto Pilot, który za pomocą czujników skanuje dwa rzędy roślin jednocześnie i przekształca je w ruchy kierownicy. Elektromechaniczny system wykrywa i kompensuje przy tym luki w rzędach i może być stosowany w rzędach o rozstawie do 80 cm.
- Wszystkie modele ROVIO 4 są wyposażone w wielozłącze i automatyczne wykrywanie przyrządu roboczego wraz z licznikiem konserwacji i zapisanymi danymi przyrządu roboczego, takimi jak pozycje krańcowe, wartości docelowe Auto Contour i wiele innych. Minimalizuje to czas potrzebny na montaż i regulację przed użyciem – dla zapewnienia bezkompromisowo szybkiej gotowości do pracy - zaznaczają przedstawiciele Claas.
CZYTAJ TAKŻE: Xerion na okładce Farming Simulator 25. Jechaliśmy tą bestią Claasa [VIDEO]
CZYTAJ TAKŻE: Od zera do 400-hektarowego gospodarstwa. Historia braci z Podlasia [WIDEO]