Jak działa robot udojowy? [WIDEO]
Roboty udojowe to coraz częściej spotykane rozwiązania w oborach. Jak konkretnie działa takie urządzenie?
Jak wygląda od środka, jak pracuje i jak odnajdują się w nim krowy? Sprawdziliśmy to - na przykładzie robota udojowego firmy DeLaval.
ZOBACZ WIDEO Z NASZEGO KANAŁU "JAK TO DZIAŁA"
pra
Jak działa robot udojowy?
Największą zaletą robota udojowego jest fakt, że praktycznie w całości automatyzuje on pracę - krowa sama wybiera bowiem moment doju.
Na samym początku trzeba oczywiście "nauczyć" ją korzystania z tego miejsca. Samo "podganianie" - według relacji rolników, którzy mają takie urządzenia u siebie - nie trwa jednak długo - z reguły kilka dni. Krowa jest ponadto zachęcana do wchodzenia do robota poprzez paszę.
I tak - po pierwszym okresie "nauki" - sama przychodzi już do robota, który wykonuje już całą pracę za człowieka.
Robot udojowy. Kamera zapamiętuje rozmieszczenie strzyków
W przypadku robota udojowego firmy DeLaval robot posiada specjalną kamerę 3D, która dokładnie "mapuje" całe wymię u danej krowy. Urządzenie wie doskonale, jak rozłożone są strzyki u danej sztuki.
- Kamera ma uchylny kąt, dzięki czemu doskonale radzi sobie także ze skrzywionymi strzykami, czy innymi niedoskonałościami wymienia - opowiada Marcin Wasilewski, menadżer rozwiązań systemowych w firmie DeLaval.
Podczas pracy robot zakłada cztery kubki udojowe. Ponadto, po każdym doju, każdy ze strzyków jest myty.
Warto zaznaczyć, że robot zawiera m.in. mierniki mleka - po jeden na każdy strzyk. Mierzony jest m.in. przepływ, wydajność, ale wykrywane także ślady krwi, dzięki czemu powstaje tzw. indeks zdrowotności wymienia.
WIĘCEJ O ROBOCIE UDOJOWYM DOWIESZ SIĘ Z NASZEGO POWYŻSZEGO MATERIAŁU WIDEO
CZYTAJ TAKŻE: Jak działa i pracuje autonomiczny ciągnik? [WIDEO]