Jak działa robot do podgarniania paszy? [WIDEO]
Robot do podgarniania i odświeżania paszy to urządzenie, które porusza się po oborze dzięki tzw. pętli indukcyjnej. Materiał podgarniany jest za pomocą specjalnego wału.
Jak konkretnie działa?
ZOBACZ WIDEO:
Jak działa robot do podgarniania paszy w oborze?
Jak konkretnie działa taki robot? Sprawdzamy to na przykładzie OptiDuo z firmy DeLaval.
- Robot OptiDuo firmy DeLaval to jest urządzenie do podgarniania i odświeżenia paszy. Wykorzystujemy do tego wał, w którym wkomponowane są dwie spirale - dzięki czemu pasza jest przemieszana, odświeżana i jednocześnie podgarnięta do krawędzi stołu paszowego - wyjaśnia nam Tomasz Bursztyński z firmy DeLaval.
Jak porusza się robot do podgarniania paszy po oborze?
Robot porusza się po oborze dzięki specjalnej, zaznaczonej linii.
- Do nawigacji wykorzystuje linię indukcyjną, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniej trasy robota. Wykorzystujemy również transpondery, które dają robotowi informacje, w którym momencie dnia, jaką czynność, i na jakim etapie ma wykonać - zaznacza ekspert DeLaval.
Co w momencie, gdy robot napotka na swojej trasie w oborze jakąś przeszkodę?
Za bezpieczeństwo odpowiada specjalny system zderzaków, które mają gwarantować bezpieczne przemieszczanie się robota.
- Zderzaki powodują, że robot wykrywa przeszkodę, zatrzymuje się i po 10 sekundach próbuje rozpocząć swoją pracę ponownie. Jeżeli dane zatrzymanie, w danym miejscu w oborze, występuje trzykrotnie - wówczas za czwartym razem robot staje permanentnie i trzeba zdiagnozować - co konkretnie było przyczyną tego zatrzymania. Potem można ponownie "wzbudzić" go do pracy - opowiada "Wieściom Rolniczym" pan Tomasz.
Pasze treściwe i koncentrat w robocie do podgarniania
Robot do podgarniania paszy od DeLaval posiada także tzw. "zasypnik" do koncentratów i do pasz treściwych.
- Możemy określać, o której godzinie, i w jakim miejscu obory ten koncentrat ma być zadawany - informuje ekspert.
Kolejnym systemem zabezpieczenia tego robota jest klapka przeciążeniowa.
- Jeżeli mamy za dużo paszy na stole albo jeżeli pod robota dostanie się jakieś ciało stałe, wówczas zostanie ono odrzucone - klapka się uchyli i system bezpieczeństwa również zadziała podobnie jak w przypadku zderzaków bezpieczeństwa - zaznacza przedstawiciel firmy DeLaval.
Wał spiralny w robocie do podgarniania paszy
Wyróżnikiem robota od tej firmy jest wał spiralny ustawiony poziomo.
- Robot ma 600 kg masy własnej. Wał spiralny wykorzystuje dwie spirale, które pomagają przemieszać tę paszę i podsunąć ją bliżej stołu paszowego. Masa 600 kg powoduje to, że robot jest na tyle silny i stabilny, żeby poradzić sobie naprawdę z dużymi ilościami paszy na stole paszowym. Dodatkowo urządzenie wykorzystuje system adaptacji jazdy. Polega to na tym, że silniki umieszczone na kołach napędowych mierzą sobie obciążenie. Jeżeli więc paszy jest za dużo w danym miejscu, robot delikatnie się wycofuje, przesuwa się w lewą stronę, i ponawia przejazd tak, żeby efektywnie i jak najlepiej podgarnąć pasze do stołu paszowego - opowiada Tomasz Bursztyński z firmy DeLaval.
CZYTAJ TAKŻE: Polski autonomiczny robot do podgarniania paszy. Jak działa Lizard? [WIDEO]