Uproszczona dopłata 225 euro do 1 ha - zablokuje dzierżawy i sprzedaż?

Tymczasem, na posiedzeniu Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, w którym uczestniczył Dariusz Madejski – Członek Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, jak donosi Dolnośląska Izba Rolnicza, nie było już takj różowo, jesli chodzi o tę deklarację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jaki wnioski wyciągnięto po spotkaniu Komitetu Monitorującego?
Jak donosi Izba, podczas spotkania omówiono projekty uchwał dotyczące zmian Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, obeujmujące m.in. doskonalenie kadr zawodowych, zmiany w płatnościach bezpośrednich, dla małych gospodarstw, przejściowej pomocy krajowej oraz zmian w wybranych interwencjach.
- W trakcie dyskusji dotyczącej rolnictwa węglowego - praktyk opracowania i przestrzegania planu nawożenia Pan Madejski wniósł o uściślenie i zaznaczenie we wszelkich publikacjach, iż próby glebowe dotyczące działek podlegających w/w praktyce mogą być wykonane do 4 lat wstecz tj. za oziminy 2022 dopuszczalne są próby glebowe wykonane za rok 2022,2021,2020,2019 - informuje Dolnosląska Izba Rolnicza.
Co z dopłatą do 5 ha?
Jak zauważa Izba, Dariusz Madejski stanowisko zajął również w kwestii wdrożenia na rok 2023 interwencji o nazwie Płatność dla małych gospodarstw wsparcie gospodarstw do 5ha w formie uproszczonej dopłatą 225 EUR bez spełnienia dodatkowych wymogów, którymi objęte są gospodarstwa powyżej 5ha.
- Zaznaczył, że nie przyczyni się ona do rozwoju gospodarstw prowadzonych przez młodych rolników. Jeżeli gospodarstwa do 5ha dostaną pomoc socjalną w postaci dopłaty to nie będzie impulsu do dzierżawy tej ziemi czy jej sprzedaży a wręcz zachęta do utrzymywania „fikcyjnych” gospodarstw. Podkreślił, że z dopłat powinni korzystać tylko aktywni rolnicy, Ci którzy na tej ziemi produkują żywność - informuje Izba.
Będzie zmiana - ryczałt na poziomie ok. 220 euro/ha - artykuł ten przeczytasz tutaj, kliknij proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.