Żniwa 2021. Zbiory rzepaku - wstępne podsumowanie [KOMENTARZ]
Jak przebiegły żniwa rzepakowe 2021? Jakie plony udało się zabrać? Co z nowymi zasiewami?
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Juliusza Młodeckiego, prezesa Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych.
PRZEBIEG ZBIORÓW RZEPAKU 2021
- Żniwa można uznać za zakończone. Trwają zasiewy następnych rzepaków. Żniwa rzeczywiście przeciągały się troszkę ze względu na pogodę. (...). W niektórych regionach naszego kraju - tam, gdzie przeszły większe deszcze, zbiory trwały nawet do połowy sierpnia - mówi szef KZPRIRB.
Zwraca przy tym uwagę na następującą sprawę: - Powinniśmy przestać używać terminu małe żniwa w odniesieniu do rzepaku, dlatego że plantacje, które są prawidłowo chronione i nawożone, dojrzewają razem ze zbożami. Bardzo często dochodzi do takiej sytuacji, że rolnicy zostawiają rzepak, młócą już dojrzałą pszenicę, żeby utrzymać parametry. (...). Widok nieskoszonego rzepaku koło 10 sierpnia nie jest rzadki.
PLONY RZEPAKU 2021
Jeszcze dwa miesiące temu Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych prognozowało, że tegoroczne zbiory rzepaków będą rekordowe. Czy tak się stało?
- Jeśli chodzi o plony, one są trochę rozczarowujące w stosunku do tego, co nam się wydawało się nam w czerwcu. Wówczas te prognozy były bardzo dobre. Upały zrobiły jednak swoje. One nastały w momencie w momencie (...) nalewania masy tysiąca nasion i spowodowały, że te nasiona są drobniejsze. Przez to też, taka jest powszechna opinia, mamy ok. 0,5 t rzepaku mniej z hektara niż się spodziewaliśmy. Te plony oscylują w graniach od 2,5 t z ha do nawet 4 t z ha, bo takie też się zdarzały, ale jakichś rekordów nie było. Mówimy tu - oczywiście - o sytuacji ogólnej - komentuje Juliusz Młodecki.
AKTULANE CENY RZEPAKU W SKUPACH. KLIK
Jeśli jednak chodzi o powierzchnię zasiewów w sezonie 2020/2021, to była ona imponująca - wyniosła bowiem blisko 1 mln ha. - W tym przypadku te czerwcowe prognozy rzeczywiście się sprawdziły - zaznacza nasz rozmówca.
NOWE ZASIEWY RZEPAKU
Czy tegoroczny areał zasiewu rzepaku w kraju będzie porównywalny do tego z ubiegłego sezonu?
- Nic nie wskazuje na to, żeby miał być on mniejszy. Po pierwsze - było dość dużo czasu, żeby przygotować się do siewu, a po drugie - jest bardzo dobra cena, a to zachęca rolników do uprawy tej rośliny. Mankamentem w tym wszystkim może być jednak susza, m.in. w części woj. wielkopolskiego i woj. kujawsko-pomorskim. Ciężko jest przez to tę glebę uprawić. Najbliższe prognozy wskazują jednak na deszcze, także najgorzej nie powinno być z tymi zasiewami. Także myślę, że ten 1 mln ha zostanie z nami - mówi Juliusz Młodecki.
Czytaj także:
Jesienne nazwożenie rzepaku - jak i czym?