Żniwa 2019. Problem z zaolejeniem w rzepaku
Susza i upały sprawiły, że tegoroczne żniwa zaczęły się dość wcześnie. Polony rzepaku nie są satysfakcjonujące. Jest także problem z jego zaolejeniem.
Trwają żniwa rzepakwe. Jak informuje Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych na południu Polski są one w dość zaawansowanym stanie.
- Plony, niestety, nie rzucają na kolana. Czerwcowe upały jednak dały się we znaki. Jest problem z zaolejeniem. Pierwszy raz w historii jest on na poziomie 40%. Mam nadzieję, że dotyczy to tylko tych wcześniejszych zbiorów (...) i wraz z kolejnymi zbiorami przyjdą lepsze wiadomości - mówi Juliusz Młodecki, prezes KZPRiRB.
Jak sypie rzepak? - Na południu Wielkopolski, z tych wcześniejszych zbiorów, plon jest w granicach 2-2,5 t z ha - informuje szef Zrzeszenia. - To naprawdę mało - przyznaje. Czy późniejsze rzepaki zapowiadają się lepiej? - Rzepak jest rośliną trudną do oszacowania. Na tę chwilę mogę powiedzieć, że zapowiadają się one rzeczywiście lepiej. Wszystkiego jednak, tak naprawdę, dowiemy się, jak zaczniemy młócić - gdy nasiona trafią do zbiornika - zaznacza Młodecki. - Na rekordy bym mimo wszystko nie liczył, choć sytuacja na północy Polski przedstawia się na pewno lepiej niż na południu - dodaje.
AKTUALNE CENY RZEPAKU W SKUPACH. KLIK
Czy w związku ze suchymi latami powinniśmy stawiać na odmiany rzepaku bardziej tolerancyjne na niedobory wody, żebyśmy, mówiąc kolokwialnie, w następnych sezonach nie mieli "powtórki z rozrywki"? - Przede wszystkim w tej kwestii powinniśmy się sugerować Listami Odmian Zalecanych, które dla każdego województwa przygotowuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, jego Stacje Doświadczalne Oceny Odmian. Powinniśmy także śledzić wyniki badań Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, które również wychodzą spod ręki COBORU - podkreśla nasz rozmówca. A co z odmianami tolerancyjnymi na suszę - one rzeczywiście dobrze poradziły sobie w tym roku? - To jest tylko zawracanie głowy. To jest głównie marketing. (...) Znalezienie odmiany odpornej na niedobory wody, jest jak ze znalezieniem człowieka odpornego na brak wody - podsumowuje prezes KZPRiRB.