Zboża ozime. T2 - co stosować? [EKSPERT RADZI]
Jaką strategię ochrony zbóż ozimych przed chorobami grzybowymi obrać w terminie T2 i dlaczego? Jaki preparat zastosować?
Adam Szepiela, Crop Field Expert Syngenta Polska, zaznacza, że przy opracowywaniu strategii ochrony zbóż warto dobierać substancje aktywne, które szybko rozprzestrzeniają się w roślinie oraz utrzymują się na powierzchni blaszki liściowej.
- Warunek ten spełnia fungicyd Elatus™ Era. Produkt ten zawiera dwie substancje aktywne: 150 g/l protiokonazolu oraz 75 g/l solatenol. Protiokonazol jest szybko pobierany przez tkanki liścia i równie szybko transportowany w obrębie blaszki liściowej. Solatenol w porównaniu z protiokonazolem wykazuje lepsze powinowactwo do tłuszczów, czyli lepiej się z nimi łączy. W związku z czym otrzymujemy silne działanie interwencyjne i długie działanie zapobiegawcze - tłumaczy specjalista.
Jak to wygląda w praktyce?
- W praktyce wygląda to tak, że ciecz robocza pada na powierzchnię blaszki liściowej. Następnie w miejscu, gdzie substancja aktywna przenika do wosków rośliny, powstaje swego rodzaju magazyn, z którego przedostaje się ona dalej do ksylemu i jest wolniej niż protiokonazol transportowana w stronę wierzchołka liścia, zapewniając równomierną ochronę całej blaszki liściowej - opisuje Adam Szepiela.
Taki mechanizm ochronny, jak wyjaśnia ekspert, wpływa na długość działania substancji aktywnej. - Działanie to trwa nawet do 40 dni po aplikacji, kiedy to skuteczność zwalczania septoriozy utrzymuje się jeszcze na poziomie 80% - zaznacza specjalista.
W naszym kraju zawarta w produkcie Elatus™ Era substancja aktywna solatenol, co podkreśla Crop Field Expert Syngenta Polska, odznacza się bardzo wysoką skutecznością zwalczania najważniejszych chorób grzybowych w zbożach, przede wszystkim rdzy żółtej oraz brunatnej, septorioz, brunatnych plamistości.
W tym miejscu warto dodać, że zalecana dawka Elatus Era to 0.8 - 1l/ha.
Czytaj także:
Zabieg T3 - co warto wiedzieć?