Zatroszcz się o kłosy
Zabieg T3 w fazie kłoszenia. Po jakie fungicydy - z jakiej grupy - warto sięgnąć?
Prawidłowa ochrona fungicydowa zbóż jest jednym z warunków uzyskania wysokich i dobrych jakościowo plonów. Z tego też względu warto zastosować zabieg grzybobójczy w terminie T3. Jego zadaniem jest ochrona górnych liści i kłosów przed chorobami. - Uruchamia on także dopływ składników pokarmowych potrzebnych do prawidłowego wykształcenia się ziarna - mówi Krzysztof Świerek, agronom z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego - Punkt Doradczy w Gołuchowie. WODR-u. - Najczęściej wykonuje się go na przełomie pierwszej i drugiej dekady czerwca. Przebieg pogody - gorąco i opady - stanowią wskazówkę do jego wykonania - dodaje. Na tym nie kończy. - W przypadku zauważenia pierwszych objawów porażenia kłosów przez: fuzariozę kłosów, septoriozę plew i czernienie zbóż, stosujemy oprysk zarejestrowanymi preparatami ochrony roślin, np. ZAMIR 400EW 1 1/ha (substancje czynne: prochloraz i tebukonazol) . Daje to możliwość uniknięcia spadku ilości i jakości ziarna - zaznacza agronom. Należy przy tym zaznaczyć, że plantacje w bardzo dobrej i dobrej kondycji są mniej atakowane przez choroby, a nawet szkodniki roślin.
Na ten temat T3 rozmawiamy również z Miłoszem Piotrowskim z firmy BASF Polska. Zaznacza, że pełnia kwitnienia to odpowiedni moment do zastosowania trzeciego zabiegu fungicydowego, jakim jest jest ochrona kłosa. Po jakim fungicyd sięgnąć?
- Osiris 65EC, który zawiera dwie substancje aktywne, jakimi są epoksykonazol i metkonazol. W połączeniu z bardzo dobrą formacją, zapewnia on skuteczną ochronę kłosa przed chorobami takimi jak: fuzariozy i grzyby czerniowe, a także rdzy brunatnej i żółtej, która pojawia się w tej fazie wzrostu zbóż - uważa przedstawiciel BASF Polska.
Andrzej Obst, specjalista z Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu do ochrony pszenicy ozimej przed takimi chorobami jak: septorioza liści i kłosa, rdza brunatna, mączniak zbóż poleca preparaty (fungicydy) oparte na substancjach czynnych: propikonazol, tebukonazol, azoksystrobina. Specjalista nie wskazuje na konkretne preparaty. Twierdzi że w tym względzie dobrze jest skorzystać z wyszukiwarki środków ochrony roślin na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Warto także zaglądać do Platformy Sygnalizacji Agrofagów – Instytutu Ochrony Roślin Państwowego Instytutu Badawczego (adres: www.agrofagi.com.pl.). Tu rolnicy znajdą aktualne informacje na temat potencjalnych zagrożeń oraz wsparcie w zakresie wspomagania decyzji w zwalczaniu poszczególnych chorób czy też szkodników.